BĚLOHRAD, Radim. Subjective Theories of Personal Identity and Practical Concerns. Organon F. Bratislava: Filozofický ústav SAV, 2015, vol. 22, No 3, p. 282-301. ISSN 1335-0668.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Subjective Theories of Personal Identity and Practical Concerns
Name in Czech Subjektivní teorie osobní identity a praktické zájmy
Authors BĚLOHRAD, Radim (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Organon F, Bratislava, Filozofický ústav SAV, 2015, 1335-0668.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/15:00081034
Organization unit Faculty of Arts
UT WoS 000360418400001
Keywords (in Czech) kompenzace; identifikace; numerická identita; osobní identity; zodpovědnost; sebekonstituce; egoistický zájem
Keywords in English compensation; identification; numerical identity; personal identity; responsibility; self-constitution; self-interested concern
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Changed: 31/3/2016 11:24.
Abstract
This paper focuses on three theories of personal identity that incorporate the idea that personal identity is the result of a person's adopting certain attitudes towards certain mental states and actions. I call these theories subjective theories of personal identity. I argue that it is not clear what the proponents of these theories mean by "personal identity". On standard theories, such as animalism or psychological theories, the term "personal identity" refers to the numerical identity of persons and its analysis provides the persistence conditions for persons. I argue that if the subjective theories purport to provide a criterion of numerical personal identity, they fail. A different interpretation may suggest that they purport to provide a non-numerical type of identity for the purpose of providing plausible analyses of certain identity-related practical concerns. I argue that the criteria the subjective theories provide fail to capture several of the identity-related concerns. As a result, this interpretation must be rejected as well.
Abstract (in Czech)
Práce se zaměřuje na tři teorie osobní identity, které jsou založeny na myšlence, že osobní identita je výsledkem procesu, kdy osoba zaujme určitý postoj k jistým mentálním stavům a činům. Tyto teorie nazývám subjektivní teorie osobní identity. Obhajuji stanovisko, že proponenti těchto teorií nám nesdělují jasně, co v jejich koncepcích pojem "osobní identita" skutečně znamená. U standardních teorií, jako je například animalismus či psychologická teorie, pojem "osobní identita" označuje numerickou identitu osob a jeho analýza definuje podmínky persistence osob. Pokud subjektivní teorie chtějí poskytnout takové kritérium, pak nutně selhávají. Podle jiné interpretace si tyto teorie kladou za cíl vymezit nenumerický typ identity, který má být vhodným nástrojem pro analýzu řady praktických zájmů, které osobní identitu předpokládají. Ukazuji, že kritéria, která tyto teorie poskytují, nedokáži vysvětlit řadu našich přesvědčení o těchto praktických zájmech, a proto musí být i tato interpretace opuštěna.
Links
GP13-00624P, research and development projectName: Osobní identita, jednota a praktické zájmy
Investor: Czech Science Foundation
ROZV/20/FF/KFIL/2015, interní kód MUName: Podpora internacionalizace publikační činnosti 2015 - Katedra Filozofie
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR
PrintDisplayed: 9/10/2024 06:12