ŠVARCOVÁ, Kateřina. Environmentální obecně závazné vyhlášky obcí. In Konference „Role obcí v ochraně životního prostředí z pohledu práva“, pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy ve dnech 27.–30.05.2015 v Peci pod Sněžkou. 2015.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Environmentální obecně závazné vyhlášky obcí.
Authors ŠVARCOVÁ, Kateřina.
Edition Konference „Role obcí v ochraně životního prostředí z pohledu práva“, pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy ve dnech 27.–30.05.2015 v Peci pod Sněžkou. 2015.
Other information
Type of outcome Presentations at conferences
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Kateřina Švarcová, Ph.D., učo 348684. Changed: 1/1/2016 16:00.
Abstract
Autorka se zamýšlí nad vybranými aspekty role obce v rámci její samostatné působnosti, konkrétně obce jako normotvůrce na komunální úrovni při vydávání environmentálních obecně závazných vyhlášek obcí. Ať už se jedná o základní předpoklady normotvorby obcí jakožto projev zásady místní samosprávy, vymezení základní právní úpravy, rámcově formálních i materiálních požadavků obecně závazných vyhlášek obcí, deskripci významu dozorové funkce a následně zejména relevanci judikatury či zavedení testu čtyř kroků při přezkumu obecně závazných vyhlášek. Uvedené je částečně demonstrováno na reálných příkladech obecně závazných vyhlášek. S ohledem na obcím svěřené kompetence by měly tyto vnímat ochranu životního prostředí jako nástroj sloužící k rozvoji obce a s respektem na uvedené nevidět tuto zákonem stanovenou hodnotu jako brzdu obecního rozvoje. Obce by měly přistupovat ke komunální právotvorbě jako k významnému nástroji ochrany životního prostředí.
Abstract (in English)
The author reflects on selected aspects of the role of municipalities within its independent jurisdiction, concretely the municipality as a legislator on the municipal level in issuing environmental generally binding municipal ordinances. Whether it is a fundamental assumption for legislative process of municipalities as an expression of principle of local self-government, definition of the basic legislation, generally both procedural and substantive requirements of generally binding municipal ordinances, the description of the importance of the supervising function and consequently the relevance of case law or introduction of the four-step test in the review of generally binding ordinances. Aforesaid is partly demonstrated on real examples generally binding regulations. With regard to the municipalities entrusted competences the municipalities should perceive the environmental protection as a tool for municipality development and with respect to it do not consider this statutory provision as a brake for municipal development. Municipalities should access the communal legislative process as an important tool for environmental protection.
Links
MUNI/A/1183/2014, interní kód MUName: „UPLATŇOVÁNÍ ZÁSADY PŘEDBĚŽNÉ OPATRNOSTI A OCHRANA ZDRAVÝCH ŽIVOTNÍCH PODMÍNEK" (Acronym: UZPOaOZZP)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 6/8/2024 10:18