NAVRÁTILOVÁ, Jitka. Vzdělávání založené na silných stránkách jako nástroj snižování nejistot a rizik (Strengths-based Education as a Tool to Reduce Uncertainties and Risks). Sociální pedagogika/Social education. Zlín: Univerzita Tomáše Bati, 2015, vol. 3, No 1, p. 56-69. ISSN 1805-8825.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vzdělávání založené na silných stránkách jako nástroj snižování nejistot a rizik
Name in Czech Vzdělávání založené na silných stránkách jako nástroj snižování nejistot a rizik
Name (in English) Strengths-based Education as a Tool to Reduce Uncertainties and Risks
Authors NAVRÁTILOVÁ, Jitka (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Sociální pedagogika/Social education, Zlín, Univerzita Tomáše Bati, 2015, 1805-8825.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50600 5.6 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14230/15:00084231
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) riziko; sociální práce; Strengths-based vzdělávání; postmodernita
Keywords in English risk; social work; Strengths-based education; postmodernity
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Jitka Navrátilová, Ph.D., učo 45609. Changed: 20/10/2018 15:39.
Abstract
Riziko a nejistota jsou základními charakteristikami postmoderní společnosti (Bauman, 1995). Přestože se s rizikem lidstvo setkává již od počátku své existence, jeho povaha, působení a důsledky se proměnily. V této práci sleduji proměnu chápání rizika a její důsledky na činnost sociálních pracovníků v kontextu postmoderní společnosti. Stavím na předpokladu, že změny v chápání rizika by se měly odrazit i v profesním vzdělávání. Zatímco tradiční vzdělávací přístupy chápaly riziko a nejistotu jako zdroj nebezpečí, který je nutné eliminovat, postmoderní přístupy je považují za integrální součást praxe sociálních pracovníků. Jako alternativu k tradičnímu vzdělávání s zaměřenému na deficity a problémy klientů představuji Strengths-based vzdělávání, vycházející ze silných stránek klientů a chápající riziko jako výzvu, nový impuls pro nové vidění situace klienta a pro řešení problémů. Příspěvek směřuje k zodpovězení otázky: „Jakým způsobem integruje Strengths-based vzdělávání nejistotu a riziko do přípravy sociálních pracovníků?“
Abstract (in English)
Risk and uncertainty are basic characteristics of the postmodern society (Bauman, 1995). Despite the fact that humans have been facing risk from the beginning of their existence, its character, impact and consequences have changed. This work deals with the shift in understanding risk and its impact on the activities of social workers in the context of post-modern society. I proceed from the assumption that a shift in understanding risk should have an impact on professional education. Whereas traditional approaches to education understood risk and uncertainty as sources of danger that had to be eliminated, the postmodern approaches regard them as an integral part of the practice of social workers. I introduce strengths-based education based on clients’ strengths and understanding risks as a challenge and a new impulse for a novel outlook on the situation of the client as well as problem solving. The contribution aims at answering the following question: “How does the strengths-based education integrate uncertainty and risk in the preparation of social workers?”
PrintDisplayed: 20/7/2024 23:27