Detailed Information on Publication Record
2012
Chirurgická léčba benigních tumorů příušní žlázy: výsledky retrospektivní studie.
GÁL, Břetislav and Marie MOLTAŠOVÁBasic information
Original name
Chirurgická léčba benigních tumorů příušní žlázy: výsledky retrospektivní studie.
Name in Czech
Chirurgická léčba benigních tumorů příušní žlázy: výsledky retrospektivní studie.
Name (in English)
Chirurgická léčba benigních tumorů příušní žlázy: výsledky retrospektivní studie.
Authors
GÁL, Břetislav (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Marie MOLTAŠOVÁ (203 Czech Republic)
Edition
Masarykův onkologický ústav. Brno, Edukační sborník-XXXVI. Brněnské onkologické dny a XXVI. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky. p. 162-164, 332 pp. 2012
Publisher
Dataprint Brno
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Stať ve sborníku
Field of Study
30200 3.2 Clinical medicine
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Publication form
printed version "print"
RIV identification code
RIV/00216224:14110/12:00084355
Organization unit
Faculty of Medicine
ISBN
978-80-86793-23-8
Keywords (in Czech)
příušní žláza_benigní tumor_parotidektomie
Keywords in English
parotid gland_benign tumor_ parotidectomy
Změněno: 24/10/2015 20:59, doc. MUDr. Břetislav Gál, Ph.D.
V originále
Hodnocení chirurgické léčby benigních nádorů příušní slinné žlázy na ORL klinice FN u sv. Anny v Brně za sledované období prokázalo srovnatelné výsledky s literárními údaji. Na základě zjištěných výsledků lze i nadále považovat extrakapsulární exstirpaci za alternativu superficiální parotidektomie v případě menších a povrchově lokalizovaných tumorů zevního listu a u pacientů, kde je nutno redukovat délku výkonu a pooper. morbiditu.
In English
V léčbě benigních nádorů příušní slinné žlázy je chirurgická resekce metodou volby. Výběr chirurgické techniky by měl vést k dosažení nejlepšího možného výsledku s negativním dopadem na kvalitu života pacienta. Operace by měla zajistit kompletní odstranění tumoru, minimalizovat riziko jeho recidivy a to zejména u pleomorfního adenomu. Spektrum výkonů u benigních lézí parotidy zahrnuje prostou enukleaci, extrakapsulární exstirpaci tumoru až po částečnou či úplnou parotidektomii. Za vysoké procento recidiv pleomorfního adenomu u méně invazivních výkonů zodpovídá často inkompletní či peroperačně prasklé pouzdro adenomu, přítomnost pseudopodií nebo satelitních uzlíků v okolí tumoru. Prostá enukleace je výkonem s nejvyšším rizikem recidiv pleomorfního adenomu (jejich četnost je udávána mezi 20-45 %) a není standardně na naší klinice využívána [2]. Za minimálně invazivní standardizované metody chirurgické léčby benigních tumorů parotis a zejm. pleomorfních adenomů jsou považovány extrakapsulární exstirpace a superficiální parotidektomie [3]. Ačkoliv je laterální parotidektomie na mnoha pracovištích preferována, i tento výkon je poměrně často limitován intimním vztahem tumoru k větvení lícního nervu a je často spojen s vyšším rizikem komplikací. Na našem pracovišti do roku 2002 byla prováděna u všech benigních tumorů extrakapsulární exstirpace. Doposud je tato technika aplikována u menších, povrchově lokalizovaných tumorů zevního listu parotis a u rizikových pacientů, u nichž je vhodné redukovat délku výkonu a pooperační morbiditu. U tumorů rozsáhlejších či lokalizovaných v blízkosti ramifikace lícního nervu je preferována jeho preparace s částečnou či totální parotidektomií.