k 2015

Analysis of tools introduced by the Directive on antitrust damage actions

KUBEŠA, Tomáš and Kamil NEJEZCHLEB

Basic information

Original name

Analysis of tools introduced by the Directive on antitrust damage actions

Name in Czech

Analýza nástrojů zavedených Směrnicí o vymáhání škod z porušení soutěžního práva

Authors

KUBEŠA, Tomáš and Kamil NEJEZCHLEB

Edition

ABSRC 2015, 2015

Other information

Language

English

Type of outcome

Prezentace na konferencích

Field of Study

50500 5.5 Law

Country of publisher

Slovenia

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

Organization unit

Faculty of Law

Keywords (in Czech)

Žaloby na náhradu škody; porušení soutěžního práva; výpočet škody; důkazní břemeno; pass on defence

Keywords in English

Private damage actions; infringement of competition law; damages calculation; burden of proof; pass on defence

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 30/10/2015 09:02, JUDr. Tomáš Kubeša, Ph.D.

Abstract

V originále

Private enforcement is an important part of competition law enforcement, with the administrative and criminal enforcement. Despite this fact, the experience in many EU Member states is that such actions are rarely used or successful. Therefore, the EC decided to adopt the Directive on certain rules governing actions for damages under national law for infringements of the competition law provisions of the Member States and of the European Union to improve the conditions for private damage claims for competition law violations. The directive introduces a body of tools to be available for potential plaintiffs. Our paper will provide an analysis of the tools introduced by the directive, examine their novelty and effectiveness. This analysis will be used to help us answer our main research question –do the mentioned directive and its tools provide a sufficient ground for an increase in the number and successfulness of actions for damages?

In Czech

Soukromoprávní vymáhání je součástí vymáhání soutěžního práva, spolu se správním a trestním vymáháním. Praxe řady členských států však ukazuje, že soukromoprávní žaloby jsou zřídkakdy úspěšné či užívané. Evropská komise se proto rozhodla přijmout Směrnici o určitých pravidlech upravujících žaloby o náhradu škody podle vnitrostátního práva v případě porušení právních předpisů členských států a Evropské unie o hospodářské soutěži s cílem vylepšit podmínky pro soukromoprávní vymáhání škody. Směrnice obsahuje řadu nástrojů, které budou dostupné případným žalobcům. Náš článek tvoří analýza zaváděných nástrojů, zabývá se jejich novostí a efektivitou. Naše analýza nám pomůže odpovědět na výzkumnou otázku - představuje nová směrnice a nástroje v ní obsažené dostatečný základ pro nárůst počtu a úspěšnosti žalob na náhradu škody?

Links

MUNI/A/1321/2014, interní kód MU
Name: Soukromoprávní vymáhání škody v soutěžních věcech – sci-fi, nebo blízká budoucnost? (Acronym: Soukromoprávní vymáhání)
Investor: Masaryk University, Category A