Informační systém MU
MISHRA, Anamika, Josef HÁJEK, Tereza TUHÁČKOVÁ, Miloš BARTÁK a Kumud Bandhu MISHRA. Features of chlorophyll fluorescence transients can be used to investigate low temperature induced effects on photosystem II of algal lichens from polar regions. Czech Polar Reports. Brno: Masarykova univerzita, 2015, roč. 5, č. 1, s. 99-111. ISSN 1805-0689. doi:10.5817/CPR2015-1-10.
Originální název Features of chlorophyll fluorescence transients can be used to investigate low temperature induced effects on photosystem II of algal lichens from polar regions
Název česky Charakteristiky indukčních kinetik fluorescence chlorofylu mohou být využity pro výzkum vlivu nízkých teplot na fotosystém II lišejníkových řas z polárních oblastí
Autoři MISHRA, Anamika (356 Indie), Josef HÁJEK (203 Česká republika, domácí), Tereza TUHÁČKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Miloš BARTÁK (203 Česká republika, garant, domácí) a Kumud Bandhu MISHRA (356 Indie).
Vydání Czech Polar Reports, Brno, Masarykova univerzita, 2015, 1805-0689.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
WWW free pdf from Czech Polar Reports web site
Kód RIV RIV/00216224:14310/15:00084387
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CPR2015-1-10
Klíčová slova česky Rhizoplaca melanophtalma; Umbilicaria antarctica; Xanthoria elegans; teplotní stres
Klíčová slova anglicky Rhizoplaca melanophtalma; Umbilicaria antarctica; Xanthoria elegans; temperaturestress
Štítky AKR, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: prof. Ing. Miloš Barták, CSc., učo 57. Změněno: 26. 10. 2015 19:14.
Chlorophyll fluorescence is an effective tool for investigating characteristics of any photosynthesizing organisms and its responses due to different stressors. Here, we have studied a short-term temperature response on three Antarctic green algal lichen species: Umbilicaria antarctica, Xanthoria elegans, and Rhizoplaca melanophtalma. We measured slow chlorophyll fluorescence transients in these Antarctic lichen species during slowely cooling of thallus temperature from 20°C to 5, 0 and -5°C with 20 minute acclimation at each temperature. The measurements were supplemented with saturation pulses for the analysis of chlorophyll fluorescence parameters: maximum yield of PS II photochemistry (FV/FM), effective quantum yield of PS II photochemistry ( Phi PSII) and quenching parameters. In response to decreasing thallus temperature, we observed species-specific changes in chlorophyll fluorescence parameters as well as in the shape of the chlorophyll fluorescence transients. We propose that species-specific changes in the slow phase of chlorophyll fluorescence transients can be potentially used as indicators of freezing stress in photosynthetic apparatus of lichen algal photobionts.
Anotace česky
Využití pomalé indukční kinetiky fluorescence chlorofylu a parametrů z ní odvozených pro výzkum teplotního stresu u tří druhů lišejníků: Umbilicaria antarctica, Xanthoria elegans, a Rhizoplaca melanophtalma.
Návaznosti
LM2010009, projekt VaVNázev: Projekt CzechPolar - České polární stanice: Stavba a operační náklady
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Czech Polar - České polární stanice: Stavba a operační náklady
Zobrazeno: 28. 9. 2022 04:26