TRNKOVÁ, Kateřina, Milan POL, Lenka HLOUŠKOVÁ and Bohumíra LAZAROVÁ. Dealing with students´ diversity in the context of inclusion. In ECER 2015, Budapest; Education and Transition - Contributions from Educational Research. 2015.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Dealing with students´ diversity in the context of inclusion
Name in Czech Zacházení s diverzitou žáků v kontextu inkluze
Authors TRNKOVÁ, Kateřina, Milan POL, Lenka HLOUŠKOVÁ and Bohumíra LAZAROVÁ.
Edition ECER 2015, Budapest; Education and Transition - Contributions from Educational Research, 2015.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Hungary
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) inkluze ve vzdělávání; řízení inkluze; diverzita žáků; základní škola
Keywords in English inclusion in education; inclusion management; student´s diversity; basic school
Changed by Changed by: doc. PhDr. Bohumíra Lazarová, Ph.D., učo 2201. Changed: 31/10/2016 16:14.
Abstract
Schools are required to be able to work with a diverse pupil population. Inclusion has more or less becomes a reality in school education, but the paths Czech schools have taken towards it differ from each other and a similar situation is found in other education systems (cf. Armstrong, Armstrong & Spandagou, 2010). This article inquires into how school leaders and teachers at ordinary basic schools work with pupil diversity in the course of the educational process. We will focus on two basic levels of such work: one is handling pupil diversity at the level of the whole school, for which we intend to describe strategies regarding common conditions and targets of education, while the other is the individual level, on which the specifics of individual pupils are taken into account.
Abstract (in Czech)
. Inkluze se více či méně stává realitou školního vzdělávání, ale cesta, kterou směrem k ní jednotlivé školy v ČR urazily, je různá, podobně jako tomu je uvnitř jiných národních vzdělávacích systémů (srov. např. Armstrong & Spandagou, 2010). Základním principem symbolizujícím inkluzivní vzdělávání je práce s diverzitou žáků a to s cílem zhodnocení diverzity ve smyslu obohacení dalších aktérů školy. V tomto příspěvku se chceme věnovat tomu, jak v průběhu pedagogického procesu pracuje vedení školy a učitelé běžných základních škol s diverzitou žáků. Zaměříme se na dvě základní úrovně práce s diverzitou. První je práce s diverzitou žáků na úrovni celé školy, kde nám jde o postihnutí strategií týkající se společných podmínek a cílů vzdělávání, druhou je pak rovina individuální, zohledňující specifika jednotlivých žáků.
Links
MUNI/M/0012/2013, interní kód MUName: Inkluze ve škole jako interdisciplinární problém. Východiska, podmínky a strategie realizace
Investor: Masaryk University, INTERDISCIPLINARY - Interdisciplinary research projects
PrintDisplayed: 7/5/2024 18:04