FRÁNKOVÁ, Šárka. Technical knowledge as a factor of success on the labour market. Online. In Pavla Slavíčková, Jaromír Tomčík. Znalosti pro tržní praxi 2015. Ženy - podnikatelky v minulosti a současnosti. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015, p. 108-116. ISBN 978-80-87533-12-3.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Technical knowledge as a factor of success on the labour market
Name in Czech Technické znalosti jako faktor uplatnitelnosti na trhu práce
Authors FRÁNKOVÁ, Šárka (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Olomouc, Znalosti pro tržní praxi 2015. Ženy - podnikatelky v minulosti a současnosti, p. 108-116, 9 pp. 2015.
Publisher Univerzita Palackého v Olomouci
Other information
Original language English
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50600 5.6 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14560/15:00084565
Organization unit Faculty of Economics and Administration
ISBN 978-80-87533-12-3
UT WoS 000380496800012
Keywords (in Czech) technické znalosti vzdělání regionální inovační strategie trh práce
Keywords in English technical knowledge education regional innovation strategies labour market
Changed by Changed by: Ing. Šárka Fránková, učo 363347. Changed: 9/12/2016 09:20.
Abstract
In the concept of knowledge economy an education p lays a key role. Currently there are many possibilities for young people to study in various fields and to get various type of education. Everyone is free to choose the field of st udy. It is essential however to ensure a harmony on the labour market, because low unemployment is a crucial factor of economic growth. In the Czech Republic (and also in the whole EU) there is a problem of discrepancy between education of graduates and la bour market requirements. While companies call for technically educated workers, students are much more interested in humanistic fields. This paper argues that technical knowledge has a great potential for innovation. It is therefore very important to enco urage young people to study technical fields and being interested in rese arch and development. Using statistics, analysis and regional innovation strategies , the paper deals with the problem of disharmony on the labour market , and shows the ways Czech regions use to minimize it.
Abstract (in Czech)
V konceptu znalostní ekonomiky hraje vzdělání klíčovou roli. V dnešní době mají žáci a studenti obrovské možnosti ve výběru oboru studia a záleží pouze na nich, jaké vzdělání získají. Zároveň je však nesmírně důležité zajisti soulad na trhu práce, jelikož nízká nezaměstnanost je základním požadavkem úspěšného ekonomického rozvoje. V České republice a potažmo v celé Evropské unii existuje problém nesouladu nabídky a poptávky na trhu práce. Zatímco zaměstnavatelé vyhledáv ají technicky vzdělané pracovníky, absolventi ve velké míře nabízejí humanitně zaměřené znalosti. Zároveň je nepochybné, že technické znalosti maj í velký potenciál pro inovace, a proto je důležité povzbudit a motivovat děti a studenty k získávání technický ch znalostí a k participaci na výzkumu a vývoji. S využitím zpracovaných studií, analýz a regionálních inovačních strategií krajů ČR demonstruje příspěvek problém nesouladu na trhu práce a přibližuje cesty, jakými se regiony České republiky snaží tento pro blém zmírnit
Links
MUNI/A/1244/2014, interní kód MUName: Možnosti implementace vybraných veřejných politik v územním rozvoji (Acronym: VEPOUR)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 30/7/2024 02:14