B 2015

Role lokálních vlád při řešení problémů sociálního začleňování

TRBOLA, Robert, Mirka NEČASOVÁ and Miroslava RÁKOCZYOVÁ

Basic information

Original name

Role lokálních vlád při řešení problémů sociálního začleňování

Name in Czech

Role lokálních vlád při řešení problémů sociálního začleňování

Name (in English)

The role of local governments in addressing issues of social inclusion

Authors

TRBOLA, Robert (203 Czech Republic), Mirka NEČASOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Miroslava RÁKOCZYOVÁ (203 Czech Republic)

Edition

1. vydání. Praha, 109 pp. 2015

Publisher

VUPSV Praha

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Odborná kniha

Field of Study

50601 Political science

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14230/15:00089367

Organization unit

Faculty of Social Studies

ISBN

978-80-7416-226-8

Keywords (in Czech)

vyloučení sociální; začleňování sociální; strategie lokální; lokální klíčoví aktéři; bariéry implementace

Keywords in English

social exclusion; social inclusion; local strategies; local key agents; implementation barriers

Tags

Reviewed
Změněno: 6/3/2017 13:24, PhDr. Mirka Nečasová, Ph.D.

Abstract

V originále

Sociální vyloučení představuje složitý multidimenzionální mechanismus, jenž současně zahrnuje celou řadu oblastí života a jehož důsledky přesahují individuální rovinu. Problémy spojené se sociálním vyloučením se netýkají pouze sociálně vyloučených jednotlivců a jejich rodin; zřejmé jsou negativní dopady na kvalitu života v celých lokalitách a zprostředkovaně se projevují také na celospolečenské úrovni. Vzhledem k existenci bezprostředních projevů je fenomén sociálního vyloučení primárně více rozpoznatelný na lokálních úrovních. Proto jsou samosprávy nuceny seriózně se zabývat sociálním začleňováním. Tomu napomáhá i proces postupné změny v oblasti odpovědnosti (přenos z pouze centrální úrovně na úroveň regionální a úroveň místní) a uplatňování konceptu aktivního začleňování, obojí iniciované a prosazované v rámci Evropské unie. Předkládaná monografie mapuje uplatňované postupy lokálních strategií při řešení problémů spojených se sociálním vyloučením a současně identifikuje faktory, které ovlivňují formování a implementaci agendy sociálního začleňování na lokální úrovni. Vedle toho se pokouší rozkrýt roli klíčových aktérů na tomto poli. Jistá ambice monografie spočívá rovněž v identifikaci faktorů, mechanismů a bariér, které rozvoj zapojení lokálních vlád do procesu sociálního začleňování naopak komplikují. V závěru monografie jsou rozpracována určitá doporučení pro nastavení nástrojů zaměřených na zvyšování role lokálních vlád v procesu sociálního začleňování a na rozvoj mainstreamingu v této oblasti.

In English

Social exclusion is a complex multidimensional mechanism which simultaneously covers many areas of life and whose consequences go beyond the individual level. Problems associated with social exclusion are not confined to marginalized individuals and their families; the negative impact of this phenomenon concerns quality of life throughout the whole local society and indirectly manifest itself on a national level too. Given the existence of immediate manifestation, the phenomenon of social exclusion is primarily being more visible at the local levels. That is why the local governments are forced to deal with social inclusion seriously. This facilitates also the process of gradual change in liability (transfer from the central level to the regional and local level) and the application of the concept of active inclusion, both initiated and promoted within the European Union. This study maps the applicable procedures of local strategies in solving problems related to social exclusion and also identifies the facto rs that influence the formation and implementation of the agenda of social inclusion at the local level. In addition, it attempts to identify the role of key players in this field. Certain ambition of the study is also in uncovering of factors, mechanism and barriers which, vice versa, complicate the development of the involvement of local governments in the process of social inclusion. The study also focuses on some recommendations for setting up tools aiming at increasing the role of local governments in the process of social inclusion and on the development of mainstreaming in this area too.