HULVA, Pavel, Barbora ČERNÁ BOLFÍKOVÁ, Nikola MIKETOVÁ and Tomáš BARTONIČKA. Vliv geografické bariéry na populace netopýrů: Genový tok, tahová fenologie a netopýr obrovský v ČR (The influence of geographic barriers to the gene flow in bats: population, migratory phenology and Nyctalus lasiopterus in the Czech Republic). In Zoologické dny. 2016. ISBN 978-80-87189-20-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vliv geografické bariéry na populace netopýrů: Genový tok, tahová fenologie a netopýr obrovský v ČR
Name in Czech Vliv geografické bariéry na populace netopýrů: Genový tok, tahová fenologie a netopýr obrovský v ČR
Name (in English) The influence of geographic barriers to the gene flow in bats: population, migratory phenology and Nyctalus lasiopterus in the Czech Republic
Authors HULVA, Pavel, Barbora ČERNÁ BOLFÍKOVÁ, Nikola MIKETOVÁ and Tomáš BARTONIČKA.
Edition Zoologické dny, 2016.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 10600 1.6 Biological sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Science
ISBN 978-80-87189-20-7
Keywords in English bats migration sedentary tramp strategies acoustic monitoring
Changed by Changed by: doc. Mgr. Tomáš Bartonička, Ph.D., učo 54832. Changed: 14/2/2017 22:16.
Abstract
Genový tok je jedním ze základních jevů ovlivňujících populační strukturu i mikroevoluční procesy typu speciace s antagonistickým působením vzhledem ke genetickému posunu. U organismů s vysokým potenciálem disperze jako je např. aktivní let může hrát tento faktor klíčovou roli. Nicméně u inteligentních živočichů včetně netopýrů je populační architektura komplikována i specifiky behaviorální ekologie příslušného druhu, například úrovní natální filopatrie, sociální tradicí v období rozmnožování a dalšími faktory. Tyto charakteristiky často vznikaly v koevoluci s trofickou nikou a příslušnými ekomorfologickými adaptacemi. V příspěvku bude diskutována role horské geografické bariéry na genetickou izolaci populací netopýrů na příkladu mediteránního pleistocenního refugia. Ekologické aspekty překonávání horské bariéry budou ilustrovány v mikrogeografickém měřítku bioakustickou studií prostorové ekologie netopýrů za použití automatických detektorů v oblasti Červenohorského sedla. Detaily zjištěných patrností u skupin s odlišnou ekomorfologií budou interpretovány s přihlédnutím k pozici na gradientu “sedentary – tramp“ druhů. Významný vliv bariéry byl zjištěn u skupin využívajících gleaning jako např. u rodu Myotis, který je typický diferenciací in situ. U druhů, pro které je typický hawking, jako je např. rod Pipistrellus, probíhá případná diferenciace patrně jiným způsobem, např. za působení faunového driftu a taxonového cyklu. U vysoce mobilních druhů je genetická diferenciace v měřítku Evropy většinou relativně nízká, což souvisí s disperzí na velké vzdálenosti alze ji ilustrovat na příkladu netopýra obrovského (Nyctalus lasiopterus).
Abstract (in English)
The influence of geographic barriers to the gene flow in bats: population, migratory phenology and Nyctalus lasiopterus in the Czech Republic. New data of acoustic monitoring were presented.
PrintDisplayed: 18/10/2024 06:02