B 2015

Filosofie informace - metateoretická analýza pojmu informace a hlavních paradigmat informační vědy

STODOLA, Jiří

Basic information

Original name

Filosofie informace - metateoretická analýza pojmu informace a hlavních paradigmat informační vědy

Name (in English)

Philosophy of information - a metatheoretical analysis of the concept of information and main paradigms of information science

Authors

STODOLA, Jiří

Edition

1. vyd. Brno, 191 pp. Spisy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, sv. 437, 2015

Publisher

Masarykova univerzita

Other information

Type of outcome

Odborná kniha

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

ISBN

978-80-210-8011-9

DOI

10.5817/CZ.MUNI.M210-8011-2015

Keywords in English

philosophy of information; information; information science; epistemology; metaphysics
Změněno: 13/8/2018 14:19, PhDr. Lea Novotná

Abstract

V originále

Monografie by se dala nejlépe zařadit do oblasti, pro kterou se v současnosti vžilo označení filosofie informace. Jejím cílem je vyslovit určité metateoretické předpoklady, na kterých stojí pokusy o definování pojmu informace a o které se opírají jednotlivá paradigmata informační vědy, vnést více světla do problémů, které se pojí zejména s pojmem informace a transdisciplinární povahou informační vědy, a navrhnout přístup informační vědy, který se opírá o zdůvodněné závěry metateoretických výzkumů. V rámci těchto výzkumů se zaměřujeme na dosažení tří dílčích cílů - definujeme pojem informace v rámci 1) epistemologie, 2) v rámci metafyziky a 3) vytváříme model domény, v níž dochází k tvorbě informací, pomocí funkční syntézy tří hlavních paradigmat informační vědy.

In English

This monograph is mostly linked to the field currently known as philosophy of information (PI). The monograph aims firstly at bringing in certain metatheoretical assumptions which underlie the definitions of information and the paradigms of information science. Secondly, the monograph intends to bring more light into the area of information and the transdisciplinary character of information science. The third goal of the monograph is to suggest an information science approach that is rooted in valid results of metatheoretical researches. Among these researches, three goals are targeted – defining the information in the context of 1) epistemology, 2) metaphysics and 3) creating a domain model that includes the process of information production, all this by means of functional synthesis of three key information science paradigms.