KVIZDA, Martin. Politika hospodářské soutěže. In Antonín Slaný a Aleš Franc. Hospodářská politika. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita MuniPress, 2015, s. 239-278, 39 s.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Politika hospodářské soutěže
Název anglicky Antitrust policy
Autoři KVIZDA, Martin.
Vydání 1. vyd. Brno, Hospodářská politika, od s. 239-278, 39 s. 2015.
Nakladatel Masarykova univerzita MuniPress
Další údaje
Typ výsledku Učební texty pomůcky (vč. dílčích kapitol v učebnicích)
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Klíčová slova česky politika hospodářské soutěže; monopol; kartel; antimonopolní regulace; konkurence
Klíčová slova anglicky antimonopoly policy; monopoly; trust; antitrust regulation; competition
Změnil Změnil: prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D., učo 171. Změněno: 25. 2. 2016 16:12.
Anotace
Hlavním posláním tohoto učebního textu je podat čtenářům ucelený přehled základních teoretických i praktických problémů hospodářské politiky. Je určen pro studenty bakalářského stupně studia na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, ale i studentům na jiných vysokých školách a univerzitách v ČR. Učební text je rovněž určen i ostatním zájemcům, kteří chtějí pochopit hlavní problémy aplikované hospodářské politiky a mechanismy fungování jednotlivých nástrojů. Po prostudování tohoto textu by měl čtenář vědět, jaké jsou možnosti a rizika hospodářské politiky při řešení konkrétního problému a schopen kvalifikovaně diskutovat o dalším směřování hospodářské politiky. Zároveň si od tohoto textu slibujeme, že čtenář získá a zároveň pochopí základní znalosti a souvislosti národohospodářských procesů a hospodářsko-politického rozhodování. Struktura této učebnice je tvořena desíti kapitolami. První tři kapitoly jsou výkladem teorie a praxe hospodářské politiky. Je v nich vymezen základní rámec tvorby hospodářské politiky, cíle a nástroje a vzájemné vztahy mezi nimi. Ekonomický vývoj po druhé světové válce ukazuje, že hospodářská politika jako systematická činnost státu je realizována v kontextu určitých omezení vnitřních i vnějších. V samostatné kapitole je analyzován vliv politického cyklu na tvorbu hospodářské politiky. Další tři kapitoly charakterizují tři dílčí makroekonomické politiky, a to politiku fiskální, monetární a kurzovou a jejich ekonomické dopady. Následuje politika prorůstová, která se snaží vytvořit podmínky pro dlouhodobý ekonomický růst. V posledním bloku se čtenáři seznámí s hlavními mikroekonomickými politikami, politikou strukturální, politikou ochrany hospodářské soutěže a politikou sociální. Autorský kolektiv se snažil o uživatelsky přívětivý přístup a výklad obohatit o případové studie (boxy), které by měly čtenářům umožnit na příkladech pochopit popisovaný problém, mechanismus fungování určitého nástroje nebo příčiny úspěchu či neúspěchu konkrétní politiky. Boxy jsou dále využívány pro rozšiřující výklad nebo formální odvození. Autoři jednotlivých kapitol uvítají jakékoli připomínky ke svým textům.
Anotace anglicky
The main purpose of this textbook is to give readers a comprehensive overview of the basic theoretical and practical issues of economic policy. It is designed for students of bachelor degree of Economics and Administration at Masaryk University as well as students at other colleges and universities in the country. Textbook is also intended to other candidates who want to understand the main problems of applied economic policies and mechanisms of functioning of individual tools.
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 12:17