D 2016

Mohou být spolky dotčeny na hmotných právech ve smyslu § 65 odst. 1 s. ř. s.? In Kontroverzní názory v právu :sborník odborných příspěvků z mezinárodní konference Olomoucké debaty mladých právníků 2015

MATOUŠ, Michal

Basic information

Original name

Mohou být spolky dotčeny na hmotných právech ve smyslu § 65 odst. 1 s. ř. s.? In Kontroverzní názory v právu :sborník odborných příspěvků z mezinárodní konference Olomoucké debaty mladých právníků 2015

Name (in English)

Can be associations affected in their material rights in accordance with the article 65 par. 1 of Administrative Procedure Code?

Authors

MATOUŠ, Michal
Edited by Hana Vičarová Hefnerová - Lucia Madleňáková.

Edition

2016

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

50500 5.5 Law

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

Organization unit

Faculty of Law

Keywords (in Czech)

Spolek, právo životního prostředí, hmotná práva, aktivní legitimace, soudní přezkum

Keywords in English

Association, Environmental law, material rights, locus standi, judicial review

Tags

Reviewed
Změněno: 23/5/2022 15:48, Mgr. Petra Georgala

Abstract

V originále

Mezi kontroverzní témata v oblasti práva životního prostředí bez pochyb řadíme i otázku aktivní legitimace spolků, jejichž aktivita směřuje primárně k ochraně životního prostředí, k podání návrhu na soudní přezkum správních aktů dopadajících do sféry životního prostředí. Na jedné straně zde máme Aarhuskou úmluvu, která klade důraz na zapojení dotčené veřejnosti do ochrany životního prostředí včetně možností podat návrh na plnohodnotný soudní přezkum finálních správních aktů, a na straně druhé řadu složkových zákonu, soudní řád správní a zejména rozhodovací činnost soudů, které již tak jednoznačně onen plnohodnotný přezkum neumožňují. V poslední době však bylo možné zaznamenat významná rozhodnutí Ústavního soudu a na něj navazující rozsudky Nejvyššího správního soudu, která znamenají průlom v dosavadním chápání účasti dotčené veřejnosti v soudních řízeních. V rámci daného příspěvku tak bude pojednáno právě o dosavadní praxi a ustálených názorech na danou problematiku, které budou následně komparovány s průlomovými rozhodnutími.

In English

The question of locus standi of Associations, which are active in the field of protection of environment, to judicial review can be sort among controversial topics in the field of the Environmental law. On one hand, there is The Aarhus Convention, which emphasizes the involvement of the concerned public in the protection of the environment including possibility to submit a proposal to full judicial review of final administrative acts. On the other hand, there are many special acts, Administrative Procedure Code and mainly the case law, which do not allow such a full judicial review. But recently we could have seen some important decisions of the Constitutional Court and the subsequent judgments of the Supreme Administrative Court, which represent a breakthrough in the current understanding of the participation of the public in court proceedings. The contribution will be focused on the current practice and established opinions on the issue, which will be subsequently compare with mentioned breakthrough decisions.