Informační systém MU
KRISTKOVÁ, Alena. Princip netrestání obětí obchodování s lidmi. Online. In Dny práva 2015. Brno: Masarykova univerzita, 2016, s. 151-161.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Princip netrestání obětí obchodování s lidmi
Název česky Princip netrestání obětí obchodování s lidmi
Název anglicky Non-punishing the victims of trafficking in human beings
Autoři KRISTKOVÁ, Alena.
Vydání Brno, Dny práva 2015, od s. 151-161, 11 s. 2016.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW URL
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky princip netrestání oběť obchodování s lidmi
Klíčová slova anglicky non-punishment principle victim trafficking in human beings
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: JUDr. Alena Kandalcová, Ph.D., učo 170334. Změněno: 27. 4. 2016 20:38.
Anotace
Princip netrestání obětí obchodování s lidmi je jedním ze stěžejních instrumentů, jak se vypořádat s fenoménem obchodování s lidmi. Je běžné, že oběti této kriminality jsou v průběhu doby, kdy jsou obchodovány, nuceny k páchání určité kriminality (obvykle falšování dokladů, pěstování konopí atd.), za kterou jsou pak ještě trestně postihovány. Aktuálně se Česká republika chystá přistoupit k základnímu dokumentu v boji proti obchodování s lidmi, kterým je Úmluva Rady Evropy o opatřeních v boji proti obchodování s lidmi, kde její čl. 26 operuje s principem netrestání obětí. Tato Úmluva z roku 2005 však není jediným instrumentem mezinárodního práva, který se netrestáním, resp. nestíhatelností obětí zabývá – dalším takovým nástrojem je čl. 8 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/36/EU, který operuje i s možností implementace zákazu tretsního stíhání obětí. K tématu okolností vylučujících protiprávnost má tento příspěvek následující vazbu. V České republice lze zaznamenat názory odborníků, kteří argumentují tím, že veškeré závazky vůči České republice jsou v tomto ohledu splněny, neboť v rámci institutů krajní nouze, příp. nutné obrany lze oběti vyvinit. Článek by se tedy zabýval i argumentací, který tyto názory vyvrací, a to jak z pohledu hledisek juristických, tak i z pohledu účelu zmíněných mezinárodních závazků, neboť zmíněné závazky nejsou pojmuty jako self-executing, a tudíž konkrétní jedinec se jich přímo domáhat nemůže.
Anotace anglicky
The principle of non-punishment of victims of human trafficking is one of crucial instruments how to deal with the phenomenon of human trafficking. Its is unfortunately common that the victims are compelled to commit crimes while they are being trafficked (forgery of identification document, cannabis growing) and consequently they are punished for that. The Czech Republic is about to ratify a basic document on combatting trafficking in human beings – The Council of Europe Convention on Action against Trafficking in Human Beings whose Art. 26 deals with the non-punishment principle. However, this Convention is not the only international document which copes with the protection of victims of human trafficking – another instrument is regulated in Art. 8 of the Directive 2011/36/EU of the European Parliament and of the Council of 5 April 2011 on preventing and combating trafficking in human beings and protecting its victims which encourages the States to adopt a regulation not only on non-punishing the victims but also on possible non-prosecution of them. This topic is linked to the circumstances excluding illegality in a following way. In the Czech Republic there are voices saying that all the international commitments concerning the discussed issue are fulfilled by the Czech Republic because the guilt of victims can be eliminated by the application of the circumstances excluding illegality. This contribution is therefore focused on argumentation rebutting these opinions from the juristic point of view as well as from the view of the aim of the international documents which are not self-executing which is the reason why the citizens are not entitled to claim the rights directly.
Zobrazeno: 8. 9. 2024 16:14