VOJTOVÁ, Věra and Jan OLBERT. Diagnostika a intervence v praxi školní družiny (Assessment and Intervention in the Afternoon School Club). In Červenka Karel, Vojtová Věra, Petr Kachlík. Faktory resilience v intervenci 3P jako koncept inkluzivních strategií v etopedii. 1st ed. Brno: Masarykova univerzita, 2015, p. 67-80, 13 pp. ISBN 978-80-210-8131-4.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Diagnostika a intervence v praxi školní družiny
Name in Czech Diagnostika a intervence v praxi školní družiny
Name (in English) Assessment and Intervention in the Afternoon School Club
Authors VOJTOVÁ, Věra and Jan OLBERT.
Edition 1. vyd. Brno, Faktory resilience v intervenci 3P jako koncept inkluzivních strategií v etopedii, p. 67-80, 13 pp. 2015.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-210-8131-4
Keywords (in Czech) Intervence; volnočasové aktivity; sociometrie; ADHD; dramika.
Keywords in English Intervention; free times activities; sociometrics; ADHD; drama education.
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. PhDr. Věra Vojtová, Ph.D., učo 17410. Changed: 15/3/2016 17:20.
Abstract
Cílem výzkumu bylo vymezit a ověřit interevenční program, který se skládá ze dvou částí podpořený sociometrií, která byla vypracována před i po intervenčním působení. Cíl intervenčního programu je tedy podpořit děti s problémy v chování v prostředí školní družiny. Pomocí sociometrie a výsledného sociogramu jsem zaznamenal vztahy ve skupině dětí, které se v prostředí školní družiny zúčastnily. Na základě diagnostiky jsem vybral dramiku, dramatizaci chování doplněnou o verbalizaci chování jako vhodnou intervenci.
Abstract (in English)
The aim was to identify and verify the intervention program, which consists of two parts supported sociometrics that has been done before and after interventional activity. Objective intervention program is therefore to encourage children with behavioral problems in school environment clubs. Using the resulting sociogram I saw relationships in a group of children who are in an after-school clubs participated. Based on the diagnosis, I chose dramika, a dramatization of behavior accompanied by verbalization behavior as appropriate intervention.
PrintDisplayed: 21/9/2024 16:56