URBANOVÁ, Daniela and Miroslav FRÝDEK. Actio seu malum carmen - metodologie badatelské práce (Actio seu malum carmen - Methodology of scientific work). In Přednáška pro studenty Ph.D. programu Obecná jazykověda a teorie komunikace, 27. 4. 2016, Filozofická fakulta MU, Brno. 2016.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Actio seu malum carmen - metodologie badatelské práce
Name (in English) Actio seu malum carmen - Methodology of scientific work
Authors URBANOVÁ, Daniela (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Miroslav FRÝDEK (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Přednáška pro studenty Ph.D. programu Obecná jazykověda a teorie komunikace, 27. 4. 2016, Filozofická fakulta MU, Brno, 2016.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Requested lectures
Field of Study 60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/16:00089800
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) římské právo; prosba o spravedlnost; latinské proklínací tabulky; fraus; dolus malus
Keywords in English Roman Law; Prayers for justice; Latin Curse Tablets; fraus; dolus malus
Tags dolus malus, fraus, rivok, Roman law
Changed by Changed by: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Changed: 20/4/2017 13:30.
Abstract
Významnou součástí antické středomořské magické tradice jsou proklínací texty (celkem cca. 1600 tabulek, počet neustále narůstá díky novým nálezům), přičemž v posledních letech se vědecká diskuse soustřeďuje zvl. na problematiku defixí v soudním kontextu a na tzv. prosby o spravedlnost, jejichž vztah k běžnému typu kleteb zůstává sporný. Přednáška představuje záměr sestavit korpus všech řeckých a latinských soudních kleteb a proseb o spravedlnost a interpretovat je v souladu s dobovou právní praxí. Mimo typologickou analýzu dokladů a identifikaci právní terminologie v nich obsažené bude zodpovězena otázka, nakolik se právní praxe odráží v soudních defixích a prosbách o spravedlnost a zda v některých případech – zejména s ohledem na problematickou vymahatelnost práva u různých sociálních skupin – nebyla právě kletba jedinou možností, jak se domoci spravedlnosti.
Abstract (in English)
Curse tablets form an important part of the Mediterranean magical tradition in the Antiquity (circa 1600 tablets have been preserved, their number constantly increasing due to new archeological findings). In the last decade, scholarly debates focused on the issues connected with curse tables in judiciary context and on so-called prayers for justice, whose relation to other types of curses remain controversial. The lecture focuses on the intention to create the corpus of all Greek and Latin judiciary curses and prayers for justice and to interpret them in alignment with legal practices of the day. In addition to the typological analysis of the tablets and the identification of legal terminology they contain, we will focus on answering the following questions: To what degree are legal practices mirrored in the curses with judiciary context and prayers for justice? Given the limited enforceability of the law for various social groups (women, soldiers, freed slaves), is it possible to demonstrate that a curse was, for many inhabitants of the Empire, the only option available to achieve justice?
Links
MUNI/A/1058/2015, interní kód MUName: Výzkum starověkých jazyků, jejich literatur a příslušných kultur (Acronym: Staré jazyky a kultury)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 3/6/2024 13:25