ČESÁLKOVÁ, Lucie, Kateřina ŠARDICKÁ, Veronika JANČOVÁ, Barbora RUDINSKÁ, Barbora LIGASOVÁ, Dominika BÄUCHELOVÁ, Klára VÁRADI, Soňa MORGENTHALOVÁ, Eliška MALEČKOVÁ and Jana KOKEŠOVÁ. Film - náš pomocník. Studie o (ne)užitečnosti českého krátkého filmu 50. let. (Film - Our Helper. Studies on Useful/less/ness of Czech Short Film of the 1950s). Brno - Praha: Masarykova univerzita - Národní filmový archiv, 2015, 328 pp. Spisy FF MU č. 438. ISBN 978-80-210-8057-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Film - náš pomocník. Studie o (ne)užitečnosti českého krátkého filmu 50. let.
Name (in English) Film - Our Helper. Studies on Useful/less/ness of Czech Short Film of the 1950s
Authors ČESÁLKOVÁ, Lucie (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Kateřina ŠARDICKÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Veronika JANČOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Barbora RUDINSKÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Barbora LIGASOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Dominika BÄUCHELOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Klára VÁRADI (203 Czech Republic, belonging to the institution), Soňa MORGENTHALOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Eliška MALEČKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Jana KOKEŠOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Brno - Praha, 328 pp. Spisy FF MU č. 438, 2015.
Publisher Masarykova univerzita - Národní filmový archiv
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study Literature, mass media, audio-visual activities
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/15:00087403
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-210-8057-7
Keywords in English short film; nonfiction film; socialist culture
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Changed: 4/5/2016 14:28.
Abstract
Kolektivní monografie shrnuje výsledky bádání studentů Ústavu filmu a AV kultury FF MU v Brně v oblasti českého krátkého filmu 50. let. Studie zaměřené na dílčí oblasti průmyslového, zemědělského, branného, sportovního, kulturního a dalších druhů filmů rozebírají kulturně-politické i ekonomické podmínky vzniku tohoto typu tvorby, její tematické sepětí s požadavky zadavatelů (zejména státu) a vztah k dalším médiím, která zadávající instituce využívaly k šíření stejného typu sdělení. Vedle kontextu je rozbírána též rétorická a stylistická rovina jednotlivých snímků. Dva z textů se soustředí na specifická distribuční okna, do nichž krátké filmy vstupovaly, a to Filmovou lidovou univerzitu a kina Čas. Dílčí texty mimo jiné dokazují, že i přes programovost a plánovaní se většinu kulturně- politických záměrů zadavatelům nedařilo v praxi uplatnit tak, jak se předpokládalo. Studie bilancují ideologický, ekonomický a zábavní potenciál krátkého filmu, a dokládají, v jakých případech se který z nich prosadil a tedy i to, do jaké míry snímky chápane jako užiteční služebníci skutečně užitečné byly.
Abstract (in English)
The collective monograph summarizes the results of the research in the history of the Czech short film of the 1950s, conducted by students of the Department of Film Studies and Audiovisual Culture at Faculty of Arts, Masaryk University in Brno. Studies focusing on particular areas of industrial, agricultural, army, sports, cultural and other kinds of films discuss the cultural-political and economic conditions of developing this type of work, a thematic link with the requirements of the contracting authorities (especially the state), and their relation to other media that contracting institutions used to spread the same type of message. Besides the context, the essays examine also rhetorical and stylistic features of films. Two of the texts focus on specific distribution windows which short films entered namely the People's Film University of and cinemas called Čas (Time). Among others, these texts show that despite the programmatic approach the authorities failed to apply its cultural policy as expected. Studies balance ideological, economical and entertaining potential of short films, a show in which cases which one of them pushed and thus to what extent films understood as useful servants were really helpful.
Links
MUNI/A/1172/2014, interní kód MUName: Česká kinematografie a proces kulturního transferu
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 19/7/2024 18:28