OŠLEJŠKOVÁ, Hana and Marie VÍTKOVÁ. Východiska, podmínky a strategie ve vzdělávání žáků s těžkým postižením na základní škole speciální (Bases, Conditions and Strategies for Teaching Pupils with Severe Disabilities in Special Schools). 3. dotisk 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita. 310 pp. ISBN 978-80-210-6673-1. 2016.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Východiska, podmínky a strategie ve vzdělávání žáků s těžkým postižením na základní škole speciální
Name (in English) Bases, Conditions and Strategies for Teaching Pupils with Severe Disabilities in Special Schools
Authors OŠLEJŠKOVÁ, Hana and Marie VÍTKOVÁ.
Edition 3. dotisk 1. vyd. Brno, 310 pp. 2016.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
ISBN 978-80-210-6673-1
Tags Munipress
Changed by Changed by: Mgr. Radka Vyskočilová, učo 2368. Changed: 1/6/2016 15:06.
Abstract
V odborné publikaci je zpracované téma mezifakultního výzkumného projektu Inkluze ve škole jako interdisciplinární problém. Východiska, podmínky a strategie realizace. Pozornost je zaměřena na edukaci žáků s těžkým postižením a širší souvislosti jejich vzdělávání. Odborná publikace je členěná do pěti tematických celků a osmnácti kapitol se zpracovanými tématy: teoretická východiska se zaměřením na participaci člověka s postižením ve společnosti, prostředky ucelené rehabilitace a psychologické a psychohygienické otázky vzdělávání žáků se zdravotním postižením z pohledu inkluze, legislativní rámec a klinický obraz nemocí. Dva stěžejní okruhy se zabývají charakteristikou žáků se zdravotním postižením, podmínkami a strategiemi jejich vzdělávání.
Abstract (in English)
The book covers the topic of an inter-faculty research project Inclusion in Schools as an Interdisciplinary Issue. Basis, Conditions and Strategies for Implementation. Attention is focused on teaching pupils with severe disabilities and the broader context of their education. The book is divided into five thematic sections and eighteen chapters covering following topics: theoretical background, focusing on the participation of a person with a disability in society, comprehensive rehabilitation resources and psychological and mental hygiene issues in teaching pupils with disabilities in terms of inclusion, legislative framework and the clinical picture of diseases. Two main topics deal with the characteristics of pupils with disabilities, conditions and strategies for teaching them.
PrintDisplayed: 20/4/2024 05:52