KURKA, Bohumil and Josef KUNC. Severočeský hnědouhelný revír a jeho ekonomická, sociální a ekologická nestabilita (North Bohemian brown coal district and its economic, social and environmental volatility). In V. Klímová, V. Žítek. XIX. Mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Brno: Masarykova univerzita, 2016, p. 673-681. ISBN 978-80-210-8273-1. Available from: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P210-8273-2016-86.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Severočeský hnědouhelný revír a jeho ekonomická, sociální a ekologická nestabilita
Name (in English) North Bohemian brown coal district and its economic, social and environmental volatility
Authors KURKA, Bohumil (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Josef KUNC (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Brno, XIX. Mezinárodní kolokvium o regionálních vědách, p. 673-681, 9 pp. 2016.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50701 Cultural and economic geography
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form storage medium (CD, DVD, flash disk)
RIV identification code RIV/00216224:14560/16:00090256
Organization unit Faculty of Economics and Administration
ISBN 978-80-210-8273-1
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P210-8273-2016-86
UT WoS 000391253500087
Keywords (in Czech) Severočeský hnědouhelný revír; ekonomická a sociální a ekologická nestabilita; územní limity těžby; dopady na region
Keywords in English North Bohemian Brown Coal District; Economic and Social and Environmental Volatility; Territorial Mining Limits; Impacts on Region
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Daniela Marcollová, učo 111148. Changed: 25/4/2019 10:58.
Abstract
Cílem příspěvku je analyzovat a zhodnotit socioekonomická a environmentální rizika současného stavu a budoucího možného vývoje největší těžební oblasti v České republice, Severočeského hnědouhelného revíru (SHR), a to ve vazbě na zásadní a aktuální problém prolomení či neprolomení územně ekologických limitů těžby. Metodicky je příspěvek založen na socioekonomické, komparativní a statistické analýze dostupné odborné literatury, zdrojů, pramenů a dat, interpretaci informací, syntéze a zobecnění poznatků. Je zřejmé, že těžba v SHR má svůj vrchol již za sebou, je v útlumu, což však neznamená, že její význam je či v brzké době bude zanedbatelný. Těžební průmysl zde má hluboko zapuštěné kořeny a je s celým krajem úzce svázán. A bude to opět člověk, který rozhodne o podobě rozvolnění tohoto těsného vztahu. Nyní diskutované územní limity a jejich eventuální prolomení určí, jak pozvolný bude útlum těžby a silné budou další ekonomické, sociální a environmentální dopady, které je možné pozorovat již od 90. let minulého století. Je téměř jisté, že těžební aktivita vregionu se bude počítat na desetiletí, je však i možné, že se v revíru bude těžit ještě za sto let. Ať už tomu bude jakkoli, bude se jednat o poslední kapitolu této významné etapy historie regionu. Na jejím konci započne etapa nová, pravděpodobně zcela odlišná a snad i lepší pro místní obyvatele i celý region.
Abstract (in English)
The aim of this paper is to analyze and evaluate the socio-economic and environmental risks of the current situation and the possible future development of the largest mining areas in the Czech Republic, especially the North Bohemian brown coal district, in the relation to the crucial and actual issue of the breaking of the territorially based, environmental limits of mining. The contribution is methodically based on the socio-economic, comparative and statistical analysis of the available literature, references, sources of data, interpretation of information, synthesis and generalization of knowledge. It is clear that the peak of the mining in SHR is behind us and it is in decline. But it does not mean that its meaning will be negligible in the near future. In this district, the mining industry has the deep roots and it is closely related to the entire region. And it will be again the man who will decide to break this tight relationship. Presently discussed territorial limits and their eventual breaking determine how slow will be the decline of mining and how strong will be the further economic, social and environmental impacts, which can be seen from the 90s of the last century. It is almost certain that the mining activity in the region will count with decades, but it is also possible that the mining in the district will benefit even in a hundred years. Whatever it is though, it will be the last chapter in this important period of the history of the region. A new phase begins at the end of this period, probably quite different and perhaps better for the local residents and the entire region.
PrintDisplayed: 15/10/2024 15:00