SCHWEIGL, Johan. Proticyklická kapitálová rezerva jako nástroj makroobezřetnostní politiky v České republice (Countercyclical Capital Buffer as a Macroprudential Policy Tool in the Czech Republic). Přehled daňového a finančního práva. Brno: Taxpress Česko, s.r.o., 2016, vol. 1, No 1, p. 41-45. ISSN 2464-5915.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Proticyklická kapitálová rezerva jako nástroj makroobezřetnostní politiky v České republice
Name in Czech Proticyklická kapitálová rezerva jako nástroj makroobezřetnostní politiky v České republice
Name (in English) Countercyclical Capital Buffer as a Macroprudential Policy Tool in the Czech Republic
Authors SCHWEIGL, Johan.
Edition Přehled daňového a finančního práva, Brno, Taxpress Česko, s.r.o. 2016, 2464-5915.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Law
Keywords (in Czech) Proticyklická kapitálová rezerva; ČNB; makroobezřetnostní politika
Keywords in English Countercyclical capital buffer; Czech National Bank; macroprudential policy
Tags centrální bankovnictví, CNB, makroobezřetnostní politika, proticyklická kapitálová rezerva, rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 12/4/2017 17:01.
Abstract
Makroobezřetnostní regulace není novým pojmem. Potřeba prohloubení regulace bankovního sektoru s cílením na systémová rizika začala být diskutována již v průběhu globální finanční krize z roku 2008 a úvahy o zřízení nového „makroobezřetnostního pilíře“ regulace na sebe nedaly dlouho čekat. Po vymezení v Basel III se makroobezřetnostní nástroje dostaly do práva EU a potažmo se staly součástí i českého právního řádu. Jedním z dílčích nástrojů makroobezřetnostní politiky je tzv. proticyklická kapitálová rezerva. V tomto příspěvku jsou nejprve zdůrazněny ekonomicko-právní aspekty makroobezřetnostní regulace, aby následně mohla být stručně vymezena podstata této vybrané rezervy. V neposlední řadě je pozornost věnována i její současné sazbě a důvodům, které vedly Českou národní banku (ČNB) k jejímu nastavení.
Abstract (in English)
Macroprudential regulation is not a brand new term. The need for more complex regulation of a banking sector aiming at systemic risk started to be discussed during the financial crises of 2008 and ideas of establishing a new "macroprudential pillar" or regulation emerged soon. After having been embodied in the Basel III, these rules were adopted also at the EU level, so that they could become a part of the Czech law as well. One of the core tools of macroprudential regulation is "countercyclical capital buffer". In this article, the autor first outlined the economic and legal aspects of the buffer, so that he could later focus on the steps that the Czech National Banks has taken with respect to setting countercyclical capital buffer.
PrintDisplayed: 18/7/2024 00:37