SYSLOVÁ, Zora, Filip KUCHAŘ, Hana SCHENKOVÁ, Miroslava STRAKATÁ and Lucie ŠTĚPÁNKOVÁ. Proměna mateřské školy v učící se organizaci. (Transforming kindergarten learners organization.). První. Praha: Wolters Kluwer, a. s., 2016, 127 pp. ISBN 978-80-7552-113-2.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Proměna mateřské školy v učící se organizaci.
Name (in English) Transforming kindergarten learners organization.
Authors SYSLOVÁ, Zora, Filip KUCHAŘ, Hana SCHENKOVÁ, Miroslava STRAKATÁ and Lucie ŠTĚPÁNKOVÁ.
Edition První. Praha, 127 pp. 2016.
Publisher Wolters Kluwer, a. s.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-7552-113-2
Keywords (in Czech) management školy; mateřské školy; předškolní vzdělávání vzdělávání; sdílení; spolupráce; učící se organizace
Keywords in English school management; kindergartens; pre-school education; sharing; cooperation; learning organization
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. PhDr. Zora Syslová, Ph.D., učo 243595. Changed: 29/3/2017 13:32.
Abstract
Publikace je psaná se záměrem pomoci změnit zaběhnuté paradigma vedení lidí směrem k jejich participaci na řízení mateřské školy, týmovému přístupu a ochotě učit se. Postihuje postavení mateřské školy v současné společnosti a obecné principy jejího fungování, zejména z pohledu řízení. Charakterizuje způsoby komunikace a spolupráce jak uvnitř školy, tak i vně. Snaží přiblížit vliv sdílení mezi učiteli na zkvalitňování předškolního vzdělávání. Zabývá se kolegiální podporou v jejích nejrůznějších podobách, včetně mentoringu.
Abstract (in English)
The publication is written with the intention to help change the well-established paradigm of leading people towards their participation in the management of the kindergarten, the team's approach and willingness to learn. It affects the position of a kindergarten in contemporary society and the general principles of its operation, especially in terms of management. Characterized ways of communication and cooperation both within the school and outside. Trying to bring influence sharing among teachers to improve the quality of preschool education. It deals with peer support in their various forms, including mentoring.
PrintDisplayed: 26/5/2024 05:42