KAŠPAROVÁ, Irena and Radka KLVAŇOVÁ. Dítě a dětství: proměnlivá konceptualizace pojmů a její vazby na vzdělávání (Child and Childhood: Various Definitions of the Concepts and their Relation to Education). Slovak Sociological Review. Bratislava: Slovenská akadémia vied, 2016, vol. 48, No 4, p. 377-398. ISSN 0049-1225.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Dítě a dětství: proměnlivá konceptualizace pojmů a její vazby na vzdělávání
Name in Czech Dítě a dětství: proměnlivá konceptualizace pojmů a její vazby na vzdělávání
Name (in English) Child and Childhood: Various Definitions of the Concepts and their Relation to Education
Authors KAŠPAROVÁ, Irena (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Radka KLVAŇOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Slovak Sociological Review, Bratislava, Slovenská akadémia vied, 2016, 0049-1225.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50000 5. Social Sciences
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Impact factor Impact factor: 0.283
RIV identification code RIV/00216224:14230/16:00090817
Organization unit Faculty of Social Studies
UT WoS 000383666900004
Keywords (in Czech) dítě dětství vzdělání etnoteorie antropologie
Keywords in English child childhood education ethnotheory anthropology
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Alena Raisová, učo 36962. Changed: 13/10/2016 12:34.
Abstract
Článek představuje vývoj konceptu dětství a diskurzů týkajících se dětství v sociálně-vědní literatuře. Vypichuje vazby mezi představami o tom, kdo je to dítě a následnými přístupy k dětství a vzdělávání. Diskutována je rovněž proměna dětství v období přechodu od socialismu ke kapitalismu a demokratickému režimu, jakož i různá pojetí dětství v současné české společnosti. Optikou rodičovských etnoteorií dětství jsou představeny vybrané sociální skupiny žijící v ČR (sociálně vyloučení Romové, Vietnamští imigranti, a rodiny vzdělávající formou unschoolingu), na kterých je ukázáno, jak představy o tom, kdo je to dítě a jaká vede jeho/její cesta k dosažení dospělosti, ovlivňují individuální vzdělávací strategie, jakož i napětí, která tato různá pojetí dětství vytváří při vzájemné celospolečenské interakci.
Abstract (in English)
The aim of the text is to present the evolution of the concept of childhood and discourses of childhood in social science literature and to highlight the link between ideas about who is a child and what is the nature of childhood and education. The article also discusses changes of ideas about childhood in the context of transition from socialism to capitalism and democratic regime and shows different conception of childhood in contemporary Czech society. Using examples of parental ethnotheories of childhood among selected social groups living in the Czech Republic (socially excluded Roma, Vietnamese immigrants, unschoolers), the text shows how the ideas about who is a child and what is his/her way to adulthood influence the choice of education strategies and what tensions emerge in interaction of various conceptions of childhood.
PrintDisplayed: 22/7/2024 10:14