B 2015

Lidové tradice jako součást kulturního dědictví

KŘÍŽOVÁ, Alena, Miroslav VÁLKA and Martina PAVLICOVÁ

Basic information

Original name

Lidové tradice jako součást kulturního dědictví

Name (in English)

Folk Traditions as Part of the Cultural Heritage

Edition

1. vyd. Brno, 311 pp. Etnologické studie 19, 2015

Publisher

Masarykova univerzita

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Odborná kniha

Field of Study

50404 Antropology, ethnology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

Organization unit

Faculty of Arts

ISBN

978-80-210-8081-2

Keywords (in Czech)

Lidové tradice; kroj; lidový dům; folklor; folklorismus

Keywords in English

Folk traditions; folk costume; folk house; folklore; folklorism

Tags

Reviewed
Změněno: 21/2/2018 09:24, Mgr. et Mgr. Eva Chovancová

Abstract

V originále

Integrální součástí kulturního dědictví středoevropských národů se staly jevy tradiční lidové kultury. Na Národopisné výstavě českoslovanské (1895) byly položeny základy jevu označeného jako folklorismus, dále rozvíjeného a zapojovaného do společenského a kulturního života. Ve 20. století se v důsledku politického vývoje v Československu přístup k lidové kultuře měnil a česká společnosti k němu zaujímala různé, často ambivalentní postoje. Publikace provádí analýzu různých forem využívání (a zneužívání) lidové kultury od doby konce 19. století po současnost, a to ve sféře folklorní (scénický folklorismus), v oblasti lidové umělecké výroby (svéráz, ULUV) a v souvislosti se stavebními projevy zahrnujícími zejména lidovou architekturu a její ochranu a revitalizaci.

In English

Aspects of traditional folk culture become an integral part of cultural heritage in the Central European countries. On the Czecho-Slavonic Ethnographic Exhibition (1895) were laid foundations of phenomenon that came to be known as folklorism, which was further developed and participated in social and cultural life. In the 20th century, because of the political development consequences in Czechoslovakia, the approach to folk culture was changed. Czech society takes various, often ambivalent stance on it. The objective of this publication is to provide analysis of the different forms of use (and misuse) of folk culture, since the late 19th century to the present day. The analysis concerns the sphere of folklorism, folk art production and building manifestations, which includes especially folk architecture and its protection and revitalization.

Links

MUNI/A/1282/2014, interní kód MU
Name: Lidové tradice jako součást kulturního dědictví. K 120. výročí Národopisné výstavy českoslovanské (Acronym: LTjSKD)
Investor: Masaryk University, Category A