a 2016

Detekce minimální reziduální choroby u mnohočetného myelomu pomocí mimobuněčné DNA

KUBACZKOVÁ, Veronika, Lenka SEDLAŘÍKOVÁ, Lenka BEŠŠE, Martina ALMÁŠI, Sabina ŠEVČÍKOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Detekce minimální reziduální choroby u mnohočetného myelomu pomocí mimobuněčné DNA

Name (in English)

Detection of minimal residual disease in multiple myeloma using cell-free DNA

Authors

KUBACZKOVÁ, Veronika (203 Czech Republic, belonging to the institution), Lenka SEDLAŘÍKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Lenka BEŠŠE (203 Czech Republic, belonging to the institution), Martina ALMÁŠI (203 Czech Republic) and Sabina ŠEVČÍKOVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

60. Studentská vědecká konference, 2016

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Konferenční abstrakt

Field of Study

Genetics and molecular biology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14110/16:00088894

Organization unit

Faculty of Medicine

ISBN

978-80-210-8257-1

Keywords (in Czech)

mnohočetný myelom; mimobuněčná DNA; minimální reziduální choroba

Keywords in English

multiple myeloma; cell-free DNA; minimal residual disease

Tags

Změněno: 18/10/2016 15:00, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková

Abstract

V originále

Úvod: Mnohočetný myelom (MM) je maligní onemocnění plazmatických buněk (PB). I přes výrazné pokroky v léčbě dochází u většiny pacientů k relapsu nemoci. Stanovení minimální reziduální choroby (MRD) je u MM možné pomocí PCR metod založených na detekci specifické přestavby genu pro těžký řetězec imunoglobulinu (IGH) z klonálních PB v kostní dřeni (KD). Bylo prokázáno, že nádorově odvozená mimobuněčná DNA (cf-DNA) ze séra periferní krve (PK) může být vhodným minimálně invazivním markerem v diagnostice a monitorování celé řady maligních onemocnění. Cílem studie bylo zaměřit se na možné využití cf-DNA pro sledování MRD a léčebné odpovědi u pacientů s MM. Hlavní potenciál tohoto přístupu tkví v nahrazení invazivních odběrů KD zatěžující pacienty. Závěr: Naše dosud získané výsledky jsou velice předběžné a nelze z nich vyvodit jednoznačné závěry. Pro potvrzení potenciálních výhod a prediktivní hodnotu cf-DNA pro monitorování MRD u pacientů s MM je potřeba sledování pacientů po delší časové období a to do doby dosáhnutí kompletní re-mise. V analýzách nadále pokračujeme.

In English

Cell-free DNA (cf-DNA) detected in serum of peripheral blood has recently become a suitable minimally invasive diagnostic tool for diagnosis and monitoring of a variety of malignant diseases including multiple myeloma (MM). MM is a malignant disease of plasma cells (PB). Despite significant advances in treatment, majority of patients relapse. Monitoring of minimal residual disease (MRD) allows identification of patients who are at risk of relapse. The golden standard for detection of MRD in MM is flow cytometric analysis of bone marrow cells (BM) and PCR-based methodology of a tumor marker - specific rearrangement of the immunoglobulin heavy chain (IGH). The aim of our study was to assess MRD in MM patients by detecting serum cf-DNA carrying a tumor-specific marker that was analyzed at the time of diagnosis of PB in BM. Using real-time PCR and droplet-digital PCR, we analyzed 61 serum samples obtained at the time of diagnosis and at various time point of treatment. Our results indicate the potential use of detection of cf-DNA in MM patients for disease monitoring. However, potential benefits and predictive value of cf-DNA need to be verified on a larger cohort of patients.

Links

NV15-29508A, research and development project
Name: Cirkulující nukleové kyseliny jako markery progrese mnohočetného myelomu