TŮMA, František. Konverzační analýza a interakce ve třídě: východiska a metodologické aspekty (Conversation analysis and classroom interaction: Background and methodological aspects). Pedagogická orientace. Brno: ČPdS, 2016, vol. 26, No 3, p. 415-441. ISSN 1211-4669. Available from: https://dx.doi.org/10.5817/PedOr2016-3-415.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Konverzační analýza a interakce ve třídě: východiska a metodologické aspekty
Name (in English) Conversation analysis and classroom interaction: Background and methodological aspects
Authors TŮMA, František (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Pedagogická orientace, Brno, ČPdS, 2016, 1211-4669.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14410/16:00088255
Organization unit Faculty of Education
Doi http://dx.doi.org/10.5817/PedOr2016-3-415
Keywords (in Czech) konverzační analýza; interakce ve třídě; metodologie výzkumu; intersubjektivita
Keywords in English conversation analysis; classroom interaction; research methodology; intersubjectivity
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. František Tůma, Ph.D., učo 119281. Changed: 6/3/2017 13:16.
Abstract
Cílem předkládané metodologické studie je pojednat o etnometodologické konverzační analýze jako o metodě uplatnitelné ve výzkumu interakce ve třídě. Studie nastiňuje stav teoretické a metodologické reflexe v této oblasti pedagogického výzkumu (část 1), vymezuje pozici konverzační analýzy a pojednává o intersubjektivitě v interakci, k jejímuž hlubšímu pochopení může konverzační analýza přispět (část 2). Studie dále pojednává o východiscích konverzační analýzy, ze kterých jsou odvozeny principy a postupy při transkribování a analýze dat (část 3). Tyto principy a postupy jsou na vybraných datových ukázkách názorně ilustrovány, přičemž je pozornost věnována i párovým sekvencím, střídání mluvčích a opravám, které představují oblasti zájmu konverzační analýzy (část 4). V závěru textu je pojednáno o kritice konverzační analýzy a některých vývojových tendencích v konverzačněanalytickém výzkumu. Je vyvozeno, že konverzační analýza umožňuje postihnout lokálně utvářené vzájemné porozumění mezi účastníky v interakci a zároveň zohlednit institucionální (didaktické) aspekty interakce ve třídě.
Abstract (in English)
The aim of the present methodological study is to discuss ethnomethodological conversation analysis as a method that can be used in classroom interaction research. The study outlines the current state-of-the-art of theoretical and methodological reflection in this area of research (section 1), defines the position of conversation analysis and discusses intersubjectivity in interaction, to whose deeper understanding conversation analysis can contribute (section 2). After that the study discusses the background of conversation analysis, from which principles and procedures of transcribing and analyzing data are derived (section 3). These principles and procedures are then illustrated on selected data excerpts, paying attention to adjacency pairs, turn-taking and repair, which represent basic areas of interest in conversation-analytic research (section 4). The final part of the study discusses some criticism related to conversation analysis as well as selected developmental issues in conversation-analytic research. It is concluded that conversation analysis allows for addressing the local mutual understanding among the participants in interaction and, at the same time, for considering institutional (didactic) aspects of classroom interaction.
Links
GA15-08857S, research and development projectName: Interakce ve výuce anglického jazyka na vysoké škole
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 27/5/2024 12:53