ŠTĚPÁNEK, Tomáš. Počátky urbanizace a vznik měst v Itálii (The Beginnings of Urbanization and the Emergence of Cities in Italy). In Člověk, stavba, územní plánování, 10. ročník odborné konference, Praha, 19. 10. 2016. 2016.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Počátky urbanizace a vznik měst v Itálii
Name in Czech Počátky urbanizace a vznik měst v Itálii
Name (in English) The Beginnings of Urbanization and the Emergence of Cities in Italy
Authors ŠTĚPÁNEK, Tomáš.
Edition Člověk, stavba, územní plánování, 10. ročník odborné konference, Praha, 19. 10. 2016, 2016.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study Archaeology, anthropology, ethnology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Urbanizace, raná doba železná, města, antický itálie, Italikové, Latinové, Samnité, Sabinové, Umbrové
Keywords in English Urbanization, Early Iron Age, End of the Bronze Age, Cities, Ancient Italy, Italic people, Latins, Umbrians, Samnites, Sabines
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Tomáš Štěpánek, učo 262993. Changed: 18/1/2018 17:44.
Abstract
Na přelomu 1. tisíciletí př. n. l., tedy na konci doby bronzové a počátku doby železné, dochází ke klíčovým změnám v sídlištním systému ve starověké Itálii. Roztroušené vesnicko-pastevecké osídlení se na počátku doby železné mění a vznikají proto-urbánní sídlištní jádra, která se postupně dále urbanizují a hierarchizují. K již dlouho známým a poměrně prozkoumaným městům v Etrurii se v poslední době přidávají poznatky z Latia a poněkud periferních oblastí Umbrie nebo jihovýchodní Itálie. Každý region je specifický a urbanizace v něm probíhá nerovnoměrně. To může být dáno jejich různým stupněm "civilizovanosti", ale také přírodními podmínkami a různým historickým vývojem. Jakým způsobem tedy probíhala urbanizace a vznik měst v neetruské a neřecké Itálii? A objevují se zde nějaké impulsy zvenčí? Právě na tento fenomén (urbanizace a vznik měst) se na základě dostupné odborné literatury a dat z archeologických výzkumů zaměřím ve svém příspěvku. Popíši jednotlivé fáze urbanizace od předurbánní společnosti, přes období náhlých změn souvisejících se vznikem proto-urbánního centra, až ke konečné urbánní systematizaci a vzniku samotných měst. Geograficky se soustředím na klíčovou oblast Latia (Říma) a území dalších Italiků tj. například Umbrů a Samnitů, kteří vykazují rozdílný průběh urbanizace. V konečném důsledku tyto urbanizační procesy povedou ke vzniku primárních sídlištních celků v italických oblastech, z nichž nakonec jedno město (Řím) ovládne celé Středomoří s mnohými staršími městskými civilizacemi (Řecko, Blízký východ) a vtiskne minimálně jeho západní části svůj městský model na příštích 2500 let.
Abstract (in English)
At the turn of the first millennium BC., at the end of the Bronze Age and early Iron Age, occurs to a key change in the settlement system in ancient Italy. Scattered villages-pastoral settlements in the early Iron Age changed and formed proto-urban settlement cores that gradually further urbanized and hierarchized. To have long been known and fairly explored cities in Etruria was recently added the knowledge "peripheral" regions of Umbria and southeastern Italy. Each region is unique and urbanization in it are unevenly. This may be due to their different degree of "civilization", but also natural conditions and different historical development. How then proceeded urbanization and the emergence of cities in non Etrurian and non Greek Italy? And is there some impetus from the outside? On this phenomenon (urbanization and the emergence of cities) on the basis of the available literature and data from archaeological excavations I will focus in this contribution. I will describe the different phases of urbanization pre-urban society through a period of abrupt changes associated with the generation proto-urban center, to the final creation of urban systematization and towns themselves. Geographically i will focus on the key area of Latium (Rome) and other territories Italics ie., for example, Umbrians and Samnites who have a different process of urbanization. Ultimately, these urbanization processes lead to formation of primary urban centers in the Italic areas, one of which finally will take a control over the entire Mediterranean, with many older urban civilizations (Greece, Middle East) and will give at least the western part of its urban model for the next 2500 years.
Links
MUNI/A/0871/2016, interní kód MUName: Archeologické terénní prospekce, exkavace, dokumentace a muzejní prezentace VI
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 22/8/2024 20:24