N 2017

Identifikace a dokumentace jako základ památkové ochrany pravěkých a raně středověkých nadzemních struktur

MACHOVÁ, Barbora, Klára ŠABATOVÁ, Peter MILO, Richard BÍŠKO, Tomáš TENCER et. al.

Basic information

Original name

Identifikace a dokumentace jako základ památkové ochrany pravěkých a raně středověkých nadzemních struktur

Name (in English)

Identification and documentation as a basis for protection of prehistoric and early medieval aboveground monuments

Authors

MACHOVÁ, Barbora (203 Czech Republic, belonging to the institution), Klára ŠABATOVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Peter MILO (703 Slovakia, belonging to the institution), Richard BÍŠKO (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Tomáš TENCER (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

2017

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Cert., akred., schvál. metodiky, specializované mapy, léčebné, památkové postupy

Field of Study

60102 Archaeology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14210/17:00094316

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords in English

methodology; Praehistory; Early Middle Age; settlement

Technical parameters

Předmětem zájmu metodiky jsou památky, které v dnešní krajině zůstaly zachovány z období pravěku a raného středověku, a to především jejich nadzemní relikty, kterými jsou hrobové náspy – mohyly a jejich soustavy – mohylníky, lidská sídla u kterých zůstaly identifikovatelné související terénní úpravy nejčastěji ve formě pozůstatků opevnění, cesty a těžební areály surovin, jejich identifikace, dokumentace a ochrana. Text se skládá z devíti kapitol.

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 18/2/2018 18:18, doc. Dr. phil. Peter Milo

Abstract

V originále

Cílem této metodiky je popsat postupy identifikace a dokumentace pravěkých nadzemních struktur, které mohou zvýšit pravděpodobnost rozpoznání těchto památek (identifikace) a tím i zvýší pravděpodobnost jejich zachování (ochrana), a umožní současně zachycení dnešního stavu památek (dokumentace). Pro identifikaci i dokumentaci představuje jak tradiční tak nejnovější metody a snaží se zejména ukázat možnosti kombinace těchto metod a výběr vhodného přístupu pro konkrétní druh památky. Na základě současné praxe a analýzy stavu navrhuje kroky, které mohou vést ke zlepšení památkové ochrany ze strany státní památkové péče, ale i nestátní památkové péče, včetně lesních i polních správců a laické veřejnosti.

In English

The aim of this methodology is to describe procedures for the identification and documentation of prehistoric aboveground structures that can increase the possibilities of detecting these monuments (identification) and thereby increase the probability of their preservation (protection), and to simultaneously capture the current state monuments (documentation). For identification and documentation presents both traditional and modern methods and especially seeks to show the possibilities of combining these methods and selection of appropriate treatment for a particular kind of monument. Based on current practices and analysis of the state is proposing steps that can lead to improved protection of monuments from the state of conservation, but also non-governmental conservation, including forest and field administrators and the general public.

Links

DF13P01OVV005, research and development project
Name: Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku (Acronym: Historie krajiny)
Investor: Ministry of Culture of the CR