Detailed Information on Publication Record
2016
Promýšlet Evropu 20. století: Hybatelé dějin?
ŠKERLOVÁ, Jana, Lenka POKORNÁ KORYTAROVÁ, Hana PRYMUSOVÁ, Martin VITKO, Ondřej HAVÁČ et. al.Basic information
Original name
Promýšlet Evropu 20. století: Hybatelé dějin?
Name (in English)
Re-thinking 20the Century Europe: Driving Forces in History?
Authors
ŠKERLOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor), Lenka POKORNÁ KORYTAROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Hana PRYMUSOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Martin VITKO (703 Slovakia, belonging to the institution), Ondřej HAVÁČ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Petr HUSÁK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Ester PUČÁLKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jana KŘEHLÍKOVÁ (203 Czech Republic), Martin HROMEK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jiří POKORNÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Ludmila TOMÁŠKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
2016
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Uspořádání konference
Field of Study
60101 History
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14210/16:00091849
Organization unit
Faculty of Arts
Keywords in English
Europe; 20th century history; driving forces
Tags
Změněno: 11/4/2017 12:58, Mgr. Hana Ambrožová
V originále
Čtvrtý ročník konference Promýšlet Evropu dvacátého století, který se uskuteční 12. a 13. dubna 2016 s podtitulem Hybatelé dějin?, navazuje na tři předchozí setkání doktorských studentů a mladých vědeckých pracovníků zabývajících se evropskými dějinami 20. století. Příspěvky se budou vztahovat k dějinám evropského kontinentu od počátku 20. století po rozpad východního bloku. Zamyslíme se nad tím, které osobnosti, události, organizace či myšlenky byly v průběhu 20. století hybateli evropských dějin. Byly skutečnými hybateli dějin osobnosti, nebo teprve dějinná událost poskytla vhodný prostor k tomu, aby taková osobnost mohla vyrůst? Jaké parametry musela konkrétní událost či osobnost splňovat, aby mohla být interpretována jako dějinná? Měly určité organizace skutečně sílu stát se ve 20. století hybateli dějin a prosadit zásadní změny? Měly převratné myšlenky a nové koncepty sílu změnit svět nebo bylo úsilí jejich tvůrců marné? Nebo je to ještě jinak a klíč k pochopení historických událostí je nutné hledat v úsilí o porozumění masovým hnutím a organizacím? To vše jsou důležité otázky, skrze něž chceme nahlížet více či méně známé události i osobnosti evropských dějin, které se možná v dobové perspektivě jako přelomové nejevily, ale s odstupem času je jako takové vnímáme. Anebo právě naopak jim současníci přikládali dějinný význam, ale později se ukázalo, že je přecenili.
In English
The 4th conference Rethinking 20th Century Europe, which will take place on 12 and 13 April 2016, carries the title: Driving forces in History? It follows our previous three postgraduate academic conferences which brought together various PhD students and young 20th Century European history researchers. We welcome all submissions which focus on European history from the First World War to the disintegration of the Eastern bloc. We would like participants to consider which events, organisations, ideas and individuals were the driving forces of European history in the 20th Century and to rethink the following questions: Were the individuals really the driving forces of history or was it the event which enabled the individuals to grow? What criteria did a particular event have to meet in order to be interpreted as being of historical importance? Did any organisation have the power to become a driving force of the 20th Century history and to uphold fundamental changes? Did revolutionary ideas and new concepts have the power to change the world or did the endeavour of their creators come to nothing? Alternatively, is it necessary to view the key to understanding historical events in the effort to comprehend mass movements and organisations? These are all important questions through which we would like to investigate well-known or lesser-known events in European history which perhaps did not seem a turning point in the eyes of contemporaries but, as time passed, we perceive them as such. Possibly it could be the direct opposite and what contemporaries considered historically important is now regarded as overestimated.
Links
MUNI/A/1020/2015, interní kód MU |
|