KALINA, Jiří, Jiří HŘEBÍČEK, Richard HŮLEK, Jana BORŮVKOVÁ and Jana KLÁNOVÁ. Global Monitoring Plan Data Warehouse as a tool for worldwide assessment of persistent organic pollution. Online. In Sabine Sauvage, José-Miguel Sánchez-Pérez, Andrea Rizzoli. Proceedings of 8th International Congress on Environmental Modelling and Software. Provo, Utah: Brigham Young University, 2016, p. 1-8. ISBN 978-88-903574-5-9.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Global Monitoring Plan Data Warehouse as a tool for worldwide assessment of persistent organic pollution
Name in Czech Datový sklad pro globální monitorovací plán jako nástroj pro celosvětové posouzení perzistentních organických znečištění
Authors KALINA, Jiří (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jiří HŘEBÍČEK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Richard HŮLEK (203 Czech Republic), Jana BORŮVKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Jana KLÁNOVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Provo, Utah, Proceedings of 8th International Congress on Environmental Modelling and Software, p. 1-8, 8 pp. 2016.
Publisher Brigham Young University
Other information
Original language English
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 10511 Environmental sciences
Country of publisher United States of America
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW URL URL
RIV identification code RIV/00216224:14310/16:00092170
Organization unit Faculty of Science
ISBN 978-88-903574-5-9
Keywords (in Czech) Stockholmská úmluva; Globální monitorovací plán; GMP; perzistentní organické znečištění, POP, datový sklad, vědecké úložiště
Keywords in English Stockholm Convention; Global Monitoring Plan; GMP; persistent organic pollutant; POP; data warehouse; scientific repository
Tags podil
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Michaela Hylsová, Ph.D., učo 211937. Changed: 16/3/2017 11:00.
Abstract
In 2004 the Stockholm Convention came into force, which eliminates a manufacture and use of persistent organic pollutants. Global Monitoring Plan is an important executive component of the convention, providing framework for an evaluation of its effectiveness. It ensures collection of comparable monitoring data on POPs from around the world in order to identify changes in POPs concentrations over time and their eventual transport. There are several programs focused on a monitoring of persistent organic pollutants in diverse environmental matrices over the globe, each working with a different methodology of sampling and analyses. Results of these programs are reported in 6-years periods in form of 5 distinct regional monitoring reports prepared with a different design and content, which does not enable a comparison of the outcomes and analysis contained data. Taking into account a practice from the first reporting campaign (2003–2008) a joint team of Institute of Biostatistics and Analyses and Research Centre for Toxic Compounds in the Environment of Masaryk University prepared an efficient web-based system (data warehouse) for data collection, treatment, storage and presentation, which allows both to create unified outcomes for the regional monitoring reports and analyse data from all individual sources in one place. During its introductory use in 2014, it was filled by nearly 50,000 records from around the world and now serves as a unique publicly available source of global data on POPs.
Abstract (in Czech)
V roce 2004 Stockholmská úmluva vstoupila v platnost, což eliminuje se výroby a používání perzistentních organických znečišťujících látek. Globální monitoring plán představuje významný výkonnou složkou úmluvy, které poskytují rámec pro vyhodnocení jeho účinnosti. To zajišťuje sběr srovnatelných údajů monitorovacích o perzistentních organických znečišťujících látkách z celého světa, aby zjistila změny v koncentracích POPs v průběhu času a jejich eventuální dopravy. Existuje několik programů zaměřených na monitoring perzistentních organických polutantů v různých matricích životního prostředí po celém světě, z nichž každý pracuje s odlišnou metodikou odběru vzorků a analýzy. Výsledky těchto programů jsou uvedeny v 6 tříleté období v podobě 5 různých regionálních monitorovacích zpráv připravených s odlišným designem a obsahu, který neumožňuje srovnání výsledků a analýzy obsažených dat. S přihlédnutím k praxi z kampaně první výkaznictví (2003-2008) společným týmem Institutu biostatistiky a analýz a Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity připravilo efektivní internetový systém (data warehouse) pro sběr dat , zpracování, skladování a prezentace, která umožňuje jak vytvářet unifikované výstupy pro regionální monitorovacích zprávách a analyzovat data ze všech jednotlivých zdrojů na jednom místě. Během své úvodní použití v roce 2014, to byla zaplněna téměř 50.000 záznamů z celého světa a nyní slouží jako jedinečný veřejně dostupného zdroje globálních dat o perzistentních organických znečišťujících látkách.
PrintDisplayed: 26/4/2024 05:16