ŘEZANINOVÁ, Jana, Luboš HRAZDIRA a Dagmar MOC KRÁLOVÁ. Ultrasonografické zobrazení muskuloskeletarních poranění ve sportu z pohledu fyzioterapeuta. Med.Sport.Boh.Slov. Medicina Sportiva Bohemica et Slovaca, 2016, roč. 25, č. 4, s. 150-156. ISSN 1210-5481.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Ultrasonografické zobrazení muskuloskeletarních poranění ve sportu z pohledu fyzioterapeuta
Název anglicky Musculoskeletal ultrasound imaging of sport injuries from a physiotherapy perspective
Autoři ŘEZANINOVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí), Luboš HRAZDIRA (203 Česká republika, domácí) a Dagmar MOC KRÁLOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Med.Sport.Boh.Slov. Medicina Sportiva Bohemica et Slovaca, 2016, 1210-5481.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Sport a aktivity volného času
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14510/16:00092174
Organizační jednotka Fakulta sportovních studií
Klíčová slova česky poranění pohybového aparátu;ultrasonografické zobrazení;fyzioterapie
Klíčová slova anglicky musculoskeletal injuries;ultrasound imaging;physiotherapy
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Jana Řezaninová, Ph.D., učo 60179. Změněno: 23. 1. 2017 16:22.
Anotace
Ultrasonografické zobrazení muskuloskeletálních poranění ve sportu umožňuje přímý pohled na měkké struktury pohybového aparátu a povrchy kostí. Představuje neinvazivní a relativně nenákladnou zobrazovací metodu bez vedlejších účinků v klinické praxi. Je využívána tradičně traumatology, ortopedy a radiology, avšak využití fyzioterapeuty je u nás na počátku. Fyzioterapeuti mohou ultrasonografii (echografii) využít díky svým znalostem klinické a aplikované anatomie. Diagnostika charakteru a stupně poranění, sledování fází hojení a hodnocení funkce má pro fyzioterapeuta velký význam ke stanovení rehabilitačního plánu a posouzení efektu terapie.
Anotace anglicky
Ultrasound imaging of musculoskeletal sports injuries enables to look directly at the soft tissues of the locomotive apparatus and bony surfaces. It represents a non-invasive and relatively low-cost method without negative side effects, which makes the ultrasound scanner a practical tool in the clinical setting. Traditionally it is used by specialists in traumatology, orthopaedics and radiology but its utilization by physiotherapists is still in its infancy. Thanks to their knowledge of clinical and applied anatomy, physiotherapists can use ultrasonography to diagnose the character and extent of an injury, monitor the response to treatment and evaluate the function (and the dynamic interaction between structures in order to make a rehabilitation plan as well as to evaluate a therapeutic effect.
VytisknoutZobrazeno: 27. 7. 2024 13:45