ANDRAŠINA, Tomáš, Tomáš ROHAN, Jakub HUSTÝ, Jiří PÁNEK a Vlastimil VÁLEK. Perkutánní biopsie ze žlučových cest. In CSIR 2016. 2016. ISSN 1210-7883.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Perkutánní biopsie ze žlučových cest
Autoři ANDRAŠINA, Tomáš, Tomáš ROHAN, Jakub HUSTÝ, Jiří PÁNEK a Vlastimil VÁLEK.
Vydání CSIR 2016, 2016.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISSN 1210-7883
Změnil Změnil: MUDr. Tomáš Andrašina, Ph.D., učo 51232. Změněno: 15. 12. 2016 10:17.
Anotace
Cíl: Prokázat efektivitu a bezpečnost metody endoluminální klešťové biopsie provedené během iniciální drenáže žlučových cest. Metodika: Sto osm po sobě jdoucích pacientů s maligní stenózou žlučových cest, kteří podstoupili endoluminální klešťové biopsie, bylo zahrnuto do retrospektivní analýzy dat. U všech pacientů byla maligní etiologie stenózy verifikována histopatologicky. Dvacet sedm pacientů podstoupilo perkutánní drenáž a biopsii při jednom výkonu (7F sheath, 5,2F bioptické kleště), 81 pacientů podstoupilo biopsii v odstupu po zavedení drenáže žlučových cest (3–21 dnů, 9F sheath, 7,5 F bioptické kleště). Primárním cílem studie bylo zjistit míru komplikací, účinnost biopsie a srovnat časový interval potřebný k prokázání diagnózy maligní stenózy v těchto dvou skupinách pacientů. Výsledky: Endobiliární biopsie byla provedena v rámci iniciální drenáže nebyla spojena s vyšším výskytem komplikací. Maligní stenóza v rámci prvního výkonu užitím 5,2F instrumentária byla verifikována u 63 % pacientů, celkově endoluminální biopsie v této skupině pacientů byla výtěžná u 81 % pacientů. U pacientů podstupujících biopsii v odstupu od iniciální intervence byla úspěšnost biopsie 49% při prvním pokusu, celkově 75%. V průměru bylo provedeno 1,4 a 1,6 biopsie na jednoho pacienta v těchto dvou skupinách. Průměrný čas potřebný pro získání průkazného vzorku biopsie od okamžiku iniciální drenáže byl 10,9 dnů a 44,1 dnů a byl prokázán statisticky významný rozdíl u těchto dvou skupin pacientů (p < 0,05). Závěr: Perkutánní klešťová biopsie provedena v rámci iniciální drenáže je metoda bezpečná. Úspěšnost průkazu maligního stenózy s 5,2F instrumentáriem je srovnatelná s biopsií 7,5F kleštěmi, zatímco čas do průkazu maligní stenózy je výrazně kratší.
Návaznosti
MUNI/A/1083/2015, interní kód MUNázev: Radiologické diagnostické a intervenční postupy u onkologických pacientů a jejich přínos v rámci komplexní onkologické léčby s důrazem na farmakoekonomické aspekty.
Investor: Masarykova univerzita, Radiologické diagnostické a intervenční postupy u onkologických pacientů a jejich přínos v rámci komplexní onkologické léčby s důrazem na farmakoekonomické aspekty., DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 20:52