Informační systém MU
POUČOVÁ, Marcela. La réception actuelle des écrivains tchèques exilés après la 2e guerre mondiale. In La vie des écrits, 30e colloque Francois Mauriac. 2016.
Originální název La réception actuelle des écrivains tchèques exilés après la 2e guerre mondiale
Název česky Současné vnímání díla českých exilových autorů
Název anglicky A Contemporary Understanding of Exiled Czech Authors
Autoři POUČOVÁ, Marcela.
Vydání La vie des écrits, 30e colloque Francois Mauriac, 2016.
Originální jazyk francouzština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor Písemnictví, masmedia, audiovize
Stát vydavatele Francie
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky exilová literatura; samizdat; Československo 1945-1989; učebnice literatury
Klíčová slova anglicky exile literature; samizdat; Czechoslovakia 1945-1989; literature textbook
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Marcela Poučová, Ph.D., učo 5583. Změněno: 8. 3. 2017 13:19.
Au XXe siècle, l’Histoire littéraire influencée par l’Histoire générale et surtout par différentes idéologies devient capricieuse et prend le parti des « plus forts » plus souvent qu’on ne pouvait l’imaginer. Dans notre communication, nous présentons brièvement l’Histoire de la littérature tchèque de « Samizdat » et de l’exil anti-communiste de la seconde moitié du XXe siècle en traçant tout d’abord sa réception à l’époque communiste et ensuite en caractérisant sa réception actuelle dans les manuels scolaires sortis après 1989, c’est-à-dire après le retour du pays à la démocratie.
Anotace česky
Literární historie je ve 20. století více než kdy jindy ovlivněna historickými událostmi a především nejrůznějšími ideologiemi a přiklání se k "vítězům" častěji než by se mohlo zdát. Tento příspěvek stručně představuje dějiny českého samizdatu a antikomunistického literárního exilu druhé poloviny 20.století. Představuje nejdříve jeho vnímání komunistickým režimem a následně se věnuje tomu, jak toto období představují středoškolské učebnice literatury vydané po roce 1989.
Anotace anglicky
Today, more than ever before, the history of literature has been influenced by historical events and various ideologies and is biased towards the 'winners' more often than would be expected. This paper presents a brief introduction to the history of Czech samizdat and anti-communist literature by exiled authors of the second half of the 20th century. Firstly it describes how it was received by the communist regime and then how this period is covered in secondary school textbooks published after 1989.
Zobrazeno: 1. 5. 2024 03:53