HORÁKOVÁ, Jana a Barbara BÜSCHER. MAP - Media / Archive / Performance: On Gestures. In MAP - Media / Archive / Performance. Leipzig: Hochschule für Musik und Theater “Felix Mendelssohn Bartholdy”. s. nestránkováno, 80 s. ISSN 2191-0901. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název MAP - Media / Archive / Performance: On Gestures
Autoři HORÁKOVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí) a Barbara BÜSCHER (276 Německo).
Vydání Leipzig, MAP - Media / Archive / Performance, od s. nestránkováno, 80 s. 2016.
Nakladatel Hochschule für Musik und Theater “Felix Mendelssohn Bartholdy”
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Editorství tematického sborníku, editorství monotematického čísla odborného časopisu
Obor Umění, architektura, kulturní dědictví
Stát vydavatele Německo
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00092796
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISSN 2191-0901
Klíčová slova česky média; performance; gesto
Klíčová slova anglicky media; performance; gesture
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Změněno: 14. 3. 2017 11:06.
Anotace
Looking at the interrelations between media studies and performance studies, this special issue, edited by Barbara Büscher and Jana Horáková, takes up the notion of ‘gesture’ as a key word for intertwining both fields. Gestures are the focal point as they combine the materiality of movements and the immateriality of utterances and meanings, the subjective impression and the communicative expression, the interface with the apparatus and the program. As Vilém Flusser – who repeatedly returned to this issue in different ways – said, gestures are hints to decipher the world. They allow us “to read the existential changes we are currently undergoing”. Flusser also understands them as indexes (symptoms) of freedom, as the ability of humankind to overthrow the pre-programmed rules implemented into apparatuses. To break the rules, or to transcend the apparatus order, means to be able to awake from the passivity of automatization and to reflect upon it.
Anotace česky
Speciální číslo časopisu editovaného Barbarou Buescher a Janou Horákovou se zaměřuje na vztah mezi mediálními studii a performančními studii. Pojem gesta se stal klíčovým slovem propojujícím obě oblasti. Gesta kombinují materialitu pohybů s nemateriálností promluv a významů, subjektivní dojmy a komunikativní výraz, jsou naším rozhraním s přístrojem a programem. Jak Vilém Flusser - který se opakovaně k této otázce vracel - řekl, gesta jsou náznaky k pochopení světa. Umožňují nám "číst existenciální změny, jichž jsme právě účastni". Flusser je chápe také jako indexy (symptomy) svobody, jako schopnost lidstva svrhnout předprogramované předpisy implementované do přístrojů. Porušit pravidla nebo překonat řád aparátu znamená být schopen probudit se z pasivity automatizace.
Návaznosti
MUNI/A/0988/2015, interní kód MUNázev: Výzkumné sondy k dějinám hudební kultury na Moravě, především v Brně, část III.
Investor: Masarykova univerzita, Výzkumné sondy k dějinám hudební kultury na Moravě, především v Brně, část III., DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 17:30