POLOUČEK, Oto. Orální historie ve výzkumu proměn společenského života na malém venkovském městě (The use of oral history in researching social transformation in a small rural town). In Denková, Zuzana. Etnológ v teréne: Zborník z XX. konferencie Etnológ a múzeum, 21. – 23. júna 2016, Starý zámok v Banskej Štiavnici. Prvé vydanie. Banská Štiavnica: Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici, 2017, p. 78-89. ISBN 978-80-85579-53-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Orální historie ve výzkumu proměn společenského života na malém venkovském městě
Name (in English) The use of oral history in researching social transformation in a small rural town
Authors POLOUČEK, Oto (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Prvé vydanie. Banská Štiavnica, Etnológ v teréne: Zborník z XX. konferencie Etnológ a múzeum, 21. – 23. júna 2016, Starý zámok v Banskej Štiavnici, p. 78-89, 12 pp. 2017.
Publisher Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50404 Antropology, ethnology
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/17:00096018
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-85579-53-6
Keywords in English oral history; field research; socialism; social life; rural areas; local communities; position of a researcher in the field
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Changed: 8/3/2018 12:12.
Abstract
Zájem o proměny forem sdružování a společenského života na moravském venkově je v prezentovaném doktorandském výzkumu reflektován zejména s důrazem na roli jednotlivce a jeho možností iniciativy za účelem rozvoje aktivit v oblastech svého osobního zájmu. Období tzv. normalizace, na které se výzkum zaměřuje, se vyznačuje jistými specifiky nejen díky socialistickému státnímu zřízení. Modernizace a rozvoj volného času jsou dalšími prvky, které situaci ovlivňovaly. Charakterizován je proces počátku výzkumu, předpoklady a východiska, která autora vedla k výběru lokality, ve které dlouhodobě realizuje životopisné rozhovory s aktéry místního společenského života. V článku jsou dále pojmenována některá specifika realizace orálně historického výzkumu v neanonymním prostředí malého města včetně rizik, která podobný výzkum může přinášet. Nastíněna jsou taktéž i interpretační témata a motivy, které vystupují na povrch po realizaci několika rozhovorů s iniciátory místního dění.
Abstract (in English)
The survey described in this paper reflects the current interest in the transformation of the forms of people’s associations and their social life in general in Moravia’s rural areas. It does so by highlighting individuals’ roles and the possibilities for them to take the initiative to develop activities in their own interest. The period of so-called normalisation, upon which the author focuses, is a typical one, having specific features due not only due to the former socialistic regime but to other factors as well. Modernisation and the increase in people’s free time are other features having an impact on the situation. The paper describes the process of a survey’s beginning, its assumptions, and the starting points that influenced the author in the choice of research site, the place in which they conducted life story interviews with actors in the local social life. The paper points out some particulars of an oral survey implemented in a town’s “non-anonymous” environment, including some risks such a survey might present. The author also discusses interpretation themes and motifs that may arise in the course of conducting interviews with representatives of local social life.
PrintDisplayed: 2/6/2024 14:39