STEHLÍKOVÁ BABYRÁDOVÁ, Hana. Co na srdci, to na obraze (What to say, what the painting). In Perspektivy arteterapie a artefiletiky - konference Kreatos a ČAA. 2016.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Co na srdci, to na obraze
Name in Czech Co na srdci, to na obraze
Name (in English) What to say, what the painting
Authors STEHLÍKOVÁ BABYRÁDOVÁ, Hana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Perspektivy arteterapie a artefiletiky - konference Kreatos a ČAA, 2016.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study Art, architecture, cultural heritage
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/16:00092877
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) terapie uměním; psychotická porucha; výtvarný projev; kazuistika;
Keywords in English art therapy; psychotic disorder; creative expression; casuistry;
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. PaedDr. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D., učo 1422. Changed: 29/3/2017 10:59.
Abstract
Svět je „uspořádán“ na základě fungování pravidel a zároveň je vystavěn i na existenci náhod. Také lidská psychika podléhá pravidlům a prochází typickými fázemi, což znamená, že se vyvíjí podle určitého řádu, ale tu a tam se její povaha dostává do temných koutů osudových prostorů, které lze jen stěží do detailu věcně prozkoumat. I v nejzáhadnější temnotě lze však zahlédnout světlá místa bytostného lidství, která se promítají do symbolů v obrazech a objektech, nebo se stávají námětem spontánních zvukových, pohybových či textových vyjádření. Zobrazování světlých i stínových aspektů lidské existence má komplementární povahu. Stín by nemohl existovat bez svitu, hlubinu by nebylo možné vnímat bez výšiny a našla by se celá řada dalších komplementárních aspektů ovlivňujících lidskou psychiku. Člověk ocitající se v tísni – například v situaci, kdy se objeví psychický problém, psychická porucha nebo dokonce nemoc – je často vystaven intenzivnějšímu prožívání zmíněných polarit – střídajícího se světla a stínu života. Ocitá se před obtížným úkolem spočívajícím v nutnosti tuto kontroverzní životní situaci nejprve přijmout a posléze ji zpracovat ve svém vědomí a dále se s ní v životě vyrovnat. Jednou z možností, jak danou existenciálně vyhrocenou životní fázi prožít, zachytit a jak do ní také nahlédnout, je realizace výtvarného vyjádření. Tvorba vyvěrající z vnitřních pohnutek autora bývá nazývána spontánním výtvarným projevem nebo také projevem expresívním, jehož zdroje lze nalézt v „hloubi duše“ nebo chcete-li přímo v srdci.
Abstract (in English)
The world is "organized" on the basis of the functioning of the rules and it is also built on the existence of coincidences. Also, the human psyche is subject to the rules and going through the typical phases, which means that evolves according to a certain order, but here and there with her character gets into dark corners fateful spaces that can hardly be materially explore in detail. Even in the most mysterious darkness can not catch a glimpse of bright spots elemental humanity, which is reflected in symbols in the paintings and objects, or become the subject of spontaneous sound, motion and text submissions. Display of light and shadow aspects of human existence is the complementary nature. Shadow could not exist without sunshine, deep water could not be seen without the hills and found it to many other complementary aspects influencing the human psyche. Man find themselves in need - for example, in a situation when they appear psychological problem, psychological disorder or even disease - is often subjected to more intense experience of these polarities - alternating light and shadow life. He finds himself in the difficult task consisting in having this controversial life situations to receive and then process it in their consciousness and her cope in life. One of the ways the existential escalation phase of life to live, and how to capture her look too, is the realization of artistic expression. Creation emanating from the inner motivation of the author is often called spontaneous artistic expression or manifestation also an expression whose resources can be found in "deep down" or if you right in the heart
Links
MUNI/A/1107/2015, interní kód MUName: Výchova uměním
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 28/7/2024 12:10