C 2017

Analýza stop na lidské temenní kosti z lokality Nízké Lešnice

JURKOVIČOVÁ, Lenka

Basic information

Original name

Analýza stop na lidské temenní kosti z lokality Nízké Lešnice

Name (in English)

Trace Analysis on Human Parietal Bone from Nízká Lešnice

Authors

JURKOVIČOVÁ, Lenka (703 Slovakia, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Brno, Mezolit severních Čech II: Komplexní výzkum skalních převisů na Českolipsku a Děčínsku, 2003–2015, p. 107-108, 2 pp. Dolnověstonické studie 22, 2017

Publisher

Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

60102 Archaeology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14310/17:00096076

Organization unit

Faculty of Science

ISBN

978-80-7524-005-7

Keywords (in Czech)

zářezy; trampling; mezolit; tafonomie

Keywords in English

Cutmarks; Trampling; Mesolithic; Taphonomy

Tags

Změněno: 13/3/2018 17:07, Ing. Nicole Zrilić

Abstract

V originále

Na již dříve popsaném fragmentu lidské parietální kosti z mezolitické lokality Nízká Lešnice v Severních Čechách byly pozorovány čtyři relativně hluboké rýhy, nově podrobené detailní mikroskopické analýze. Cílem bylo určit, zda tyto stopy vznikly jako vedlejší produkt záměrné lidské činnosti použitím kamenného nástroje, nebo vznikly při zdupání (trampling) během pohybu lidí či zvířat v prostoru sídliště. První dvě rýhy se od třetí a čtvrté v jednotlivých charakteristikách lišily. Na základě vykonaných pozorování jsme usoudili, že zatímco první a druhá rýha vznikly bezpochyby záměrnou činností člověka, u druhých dvou je původ sporný. Přesto se však vzhledem k častému výskytu podobných nálezů v archeologickém kontextu mezolitické Evropy přikláníme spíše k názoru o vzniku všech těchto stop záměrnou lidskou manipulací s mrtvým tělem.

In English

On the human parietal bone fragment from the Mesolithic site Nízká Lešnice in Northern Bohemia were observed four deep grooves that were recently subjected to a detailed microscopic analysis. The aim was to determine whether these traces were created as a product of intentional cutting with the stone tool during human activities or they are the products of trampling as a result of movement of people or animals in the settlement area. The first two grooves differed in individual characteristics from the third and fourth one. Based on the observations performed, we concluded that while the first and the second groove were formed undoubtedly as a result of intentional human activity, the other two are of a questionable origin. Nevertheless, we tend to think about all of these traces as the products of intentional human manipulation with the dead body due to a quite frequent occurrence of similar findings in the Mesolithic Europe archaeological context.

Links

MUNI/A/1170/2015, interní kód MU
Name: Terénní a laboratorní zpracování osteologického materiálu z archeologických kontextů
Investor: Masaryk University, Category A