Detailed Information on Publication Record
2017
Předpoklady a metody dialogického výzkumu v psychoterapii
DOLEŽAL, Petr and Michal ČEVELÍČEKBasic information
Original name
Předpoklady a metody dialogického výzkumu v psychoterapii
Name (in English)
Assumptions and methods of dialogical research in psychotherapy
Authors
DOLEŽAL, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Michal ČEVELÍČEK (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Československa Psychologie, Praha, Psychologický ústav AV ČR, 2017, 0009-062X
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
Impact factor
Impact factor: 0.193
RIV identification code
RIV/00216224:14230/17:00096111
Organization unit
Faculty of Social Studies
UT WoS
000402452700003
Keywords in English
psychotherapy research; dialogism; qualitative methodology
Tags
Tags
Reviewed
Změněno: 26/3/2018 15:15, Mgr. Blanka Farkašová
V originále
Text představuje dialogické paradigma (dialogismus) jako rámec pro výzkum psychoterapeutického procesu. Popisuje základní východiska dialogismu a související pojmový aparát. Identifikovány byly dva základní proudy, kterými se výzkum psychoterapeutického procesu v rámci dialogismu doposud ubíral. První se zaměřuje převážně na výzkum sezení ve dvojici, je spojen s teorií dialogického self a využitím dialogické sekvenční analýzy (DSA) v rámci asimilačního modelu. Podrobněji jsou představeny metoda analýzy dialogických vztahových vzorců a DSA. Druhý se zaměřuje na analýzu setkání s více aktéry a vychází z normativního předpokladu o užitečnosti polyfonie (mnohohlasosti) v psychoterapii. Detailněji je představena metoda dialogických zkoumání. Na závěr jsou dialogismus a z něj vycházející metody diskutovány s ohledem na potenciální přínosy terapeutickému výzkumu a možné limity.
In English
The present text introduces the dialogical paradigm (dialogism) as a framework for research on psychotherapeutic process. First, basic assumptions of dialogism and related terminology are described. Then, two identified research directions are introduced. The first one focuses on research of therapeutic dyads and is connected to the Dialogical Self Theory and Dialogical Sequence Analysis (DSA) in the context of Assimilation Model. Analysis of dialogical relationship patterns and DSA are described in detail. The other direction is focused on sessions with multiple actors and is grounded in a normative assumption of usefulness of polyphony in psychotherapy. Dialogical Investigations method is described in detail. Dialogism and related methods are discussed regarding limits and potential usefulness for psychotherapy process research.
Links
MUNI/A/1160/2014, interní kód MU |
|