SHMIDT, Victoria. The Violence of Knowledge in Practices Toward Roma in the Czech Republic The Historical Echo of Surveillance During Socialism. Global Humanities. Německo: Neofelis Verlag, 2016, vol. 2016, No 4, p. 117-138. ISSN 2199-3939.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name The Violence of Knowledge in Practices Toward Roma in the Czech Republic The Historical Echo of Surveillance During Socialism
Name in Czech Násilí se znalostí v praxích ohledně Romů v České republice: historické echo náhledu za socializmu
Authors SHMIDT, Victoria (643 Russian Federation, guarantor, belonging to the institution).
Edition Global Humanities, Německo, Neofelis Verlag, 2016, 2199-3939.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50403 Social topics
Country of publisher Germany
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/16:00088647
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) násilí znalostmi; Romové; socialistická politika
Keywords in English Violence of knowledge; Roma; socialist policies
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Victoria Shmidt, Ph.D., učo 320753. Changed: 1/3/2018 14:16.
Abstract
There are few explanations of why the Roma were segregated in socialist Czechoslovakia, and this lack of understanding is a considerable obstacle when attempting to prevent such discrimination and aggression; placement into residential care, eviction, sterilization, and the forced removal of children from their families are but some examples of violence that once plagued the Roma in Czechoslovakia. This text discusses the connection between the procedures that limit the Roma people’s rights and the arguments in favor of such limitations, which are formulated within the matrix of institutionalized violence. Today, human rights activists focus on changing procedures that regulate access to welfare and struggle to remedy organizational flaws that foster institutional violence, but developing alternatives to these procedures also challenges the ways Roma are perceived and the social practices directed at them. The pro et contra arguments matter – especially in the case of a long history of disempowerment as experienced by the Roma in the Czech lands.
Abstract (in Czech)
Zřejmě chybí vysvětlení systematické segregace Romů v socialistickém Československu, a to zůstává překážkou v pokusech překonat diskriminaci nejen v podobě extrémů jako ústavní péče, odebrání dětí, nucenému vystěhování a sterilizace, ale i dennímu tlaku a omezení. Tento text rozebírá souvislost mezi procedurami omezení práv Romů a argumentaci ve prospěch takovýchto omezení jako rámec dlouholetého institucionálního násilí proti Romům. V současnosti se obhájci lidských práv soustředí na změny procedur, které umožňují přístup Romů k sociálním právům a bojují za obnovu organizačních přístupů, ale vývoj alternativ násilí vyžaduje i transformaci toho, jak si všímají Romů a sociální praxe kolem nich. Argumenty pro a proti mají velký význam – zejména v případě dlouholeté historie bezmoci, kterou Romové zažili.
Links
GA15-10625S, research and development projectName: Diskurz a praxe péče o děti v českých zemích: segregace romských dětí a dětí s postižením od 19. století po současnost
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 4/5/2024 08:47