JANČÁŘOVÁ, Ilona. Globální oteplování v reflexi ústavně garantovaného práva na příznivé životní prostředí (Global Warming in reflection to the constitutional right to a favourable environment). Online. In MÜLLEROVÁ. H. a kol. Právo na příznivé životní prostředí: Nové interpretační přístupy. 1st ed. Praha: Ústav státu a práva AV ČR, 2016, p. 159-170. ISBN 978-80-87439-29-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Globální oteplování v reflexi ústavně garantovaného práva na příznivé životní prostředí
Name (in English) Global Warming in reflection to the constitutional right to a favourable environment
Authors JANČÁŘOVÁ, Ilona.
Edition 1. vyd. Praha, Právo na příznivé životní prostředí: Nové interpretační přístupy, p. 159-170, 12 pp. 2016.
Publisher Ústav státu a práva AV ČR
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 50501 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW Open access knihy
Organization unit Faculty of Law
ISBN 978-80-87439-29-6
Keywords (in Czech) globální oteplování; právo na příznivé životní prostředí
Keywords in English global warming; right to a favourablel environment
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 13/6/2022 10:01.
Abstract
Cílem tohoto příspěvku je hledání odpovědi na otázku, zda klimatické změny a jejich projevy lze považovat za porušení práva na příznivé životní prostředí a zda lze prosazovat, aby stát přijal určitá opatření proti postupujícím klimatickým změnám, jestliže jej k tomu nezavazují přijaté mezinárodní závazky či požadavky práva EU. Bylo zjištěno, že následky klimatických změn mohou být chápány jako zhoršení stavu životního prostředí. Ústavně garantována však není ochrana životního prostředí jako taková, ale pouze právo na příznivé životní prostředí nahlíženo z antropocentrického hlediska. Právo na příznivé životní prostředí a základní lidská práva, jakými je právo na život, jsou v rámci problematiky klimatických změn navzájem propojena. Bylo zjištěno, že stát má povinnost chránit své občany a jim příznivé životní prostředí a přijímat opatření na jejich ochranu před ničivými následky klimatických změn. Volba vhodného přístupu a konkrétních nástrojů právní regulace však patří do jeho diskrece.
Abstract (in English)
The principal aim of the contribution is to find out if the climate change can be considered as a breach to the constitutionally guarrantied right to the favourable environment. It was concluded that the right to the favourable environment and the basic human right to life and health are interlinked in the frame of global climate change. A state has a duty to protect its citizens, however, the choice of policy (adaptation measures or mitigating/reduction measures) to solve this problem is in its discretion. The approach consisting of prevailing adaptation measures may be considered a breach of international obligations, if the state is obligated to specific reductions of greenhouse gases. On the other hand, it cannot be marked as the breach of duty regarding its citizens.
PrintDisplayed: 3/7/2024 19:19