Informační systém MU
ZAPLETALOVÁ, Dana and Martin HLOŽEK. Chemické a mikroskopické rozbory odpadu středověké zvonařské nebo kovolitecké výroby z Pekařské ulice v Brně. (Chemical and microscopic analysis of the vaste from the medieval bell or nonferrous foundry on the Pekařská street in Brno.). Archeologia technica ..: zkoumání výrobních objektů a technologií archeologickými metodami. Brno: Technické muzeum v Brně, 2011, vol. 22, p. 91-106. ISSN 1805-7241.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Chemické a mikroskopické rozbory odpadu středověké zvonařské nebo kovolitecké výroby z Pekařské ulice v Brně.
Name in Czech Chemické a mikroskopické rozbory odpadu středověké zvonařské nebo kovolitecké výroby z Pekařské ulice v Brně.
Name (in English) Chemical and microscopic analysis of the vaste from the medieval bell or nonferrous foundry on the Pekařská street in Brno.
Authors ZAPLETALOVÁ, Dana and Martin HLOŽEK.
Edition Archeologia technica ..: zkoumání výrobních objektů a technologií archeologickými metodami, Brno, Technické muzeum v Brně, 2011, 1805-7241.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60102 Archaeology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Keywords (in Czech) barevná metalurgie, kovolitectví, zvonařství, Brno
Keywords in English metallurgy of nonferrous metals, metalfoundry, bell founding, Brno
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Dana Zapletalová, učo 19600. Changed: 6/12/2019 17:16.
Abstract
Článek obsahuje rozbor kovových slitků, které představují odpad po odlévání velkých předmětů z barevných kovů a jejich slitin, možná i zvonů. Slitky byly vyzvednuty v zadní části parcely domu Pekařská 4 a jsou datovány do pozdního středověku nebo raného novověku.
Abstract (in English)
This paper deals with SEM-EDX analysis of archaeological finds. Practical examples are selected from investigations of ceramic objects from excavations in the Czech Republic.
Displayed: 2/12/2022 23:45