VRUBEL, Martin, Věra LINHARTOVÁ and Pavel BENEŠ. Komparace přístupů k jedincům se speciálními vzdělávacími potřebami na vysokých školách v České republice, Izraeli a Gruzii. (Comparison of approaches for people with special educational needs at universities in the Czech republic, Israeli and Georgia.). In V. Olomoucké speciálně pedagogické dny. 2017.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Komparace přístupů k jedincům se speciálními vzdělávacími potřebami na vysokých školách v České republice, Izraeli a Gruzii.
Name (in English) Comparison of approaches for people with special educational needs at universities in the Czech republic, Israeli and Georgia.
Authors VRUBEL, Martin, Věra LINHARTOVÁ and Pavel BENEŠ.
Edition V. Olomoucké speciálně pedagogické dny, 2017.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50302 Education, special
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) inkluze; vysoké školy; internacionální komparace
Keywords in English inclusion; university; international comparison
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Klára Dobrovolná, DiS., učo 84416. Changed: 11/3/2018 20:07.
Abstract
Jedním z měřítek vyspělosti společnosti je dle aktuálních trendů (např. legislativa EU) přístupnost a rovnost šancí vstupu všech osob bez rozdílu do všech stupňů vzdělávání. Přístupnost vysokých škol pro studenty se znevýhodněním je v evropských zemích standardem. Partnerské státy EU se touto otevřeností snaží v posledních letech inspirovat. Pro cílovou skupinu žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami se otevírají školy na všech úrovních. Výzkum prezentuje závěry vycházející z komparace pojetí tohoto zpřístupňování, a to na vysokoškolské úrovni v České republice, v Izraeli a Gruzii. Z výstupů srovnání vyplývá, že mezi největší problémy patří zejména nejednotnost odborné terminologie a komplikace způsobené sociokulturními vlivy a historickým kontextem komparovaných zemí. Výzkum vznikl v rámci řešení projektu Erasmus + KA2 Developing programs for Access of Disadvantaged groups of people and Regions to higher Education (2015-2951/001-001).
Abstract (in English)
One of the standards of the company's maturity is the accessibility and equality of access of all persons without discrimination to all levels of education according to current trends (eg EU legislation). The accessibility of universities for disadvantaged students is standard in European countries. Partner countries have been inspired by this openness in recent years. The target group of pupils and students with special educational needs opens schools at all levels. The research presents conclusions based on a comparison of the concept of this accessibility at the university level in the Czech Republic, Israel and Georgia. The results of the comparison show that the biggest problems include the inconsistency of professional terminology and the complications caused by socio-cultural influences and the historical context of the comparative countries. The research was developed as part of the Erasmus + KA2 Developing Programs for Access of Disadvantaged Groups of People and Regions to Higher Education (2015-2951 / 001-001).
Links
2015-2951/001-001, interní kód MUName: Developing programs for Access of disadvantaged groups of people and Regions to higher Education (Acronym: DARE)
Investor: European Union, Capacity Building in the field of higher education
PrintDisplayed: 26/4/2024 20:47