URBANOVÁ, Daniela. Some remarks on the linguistic peculiarities and vocabulary of the Latin tabellae defixionum. In 19th International Colloquium on Latin Linguistics, 2017, Munich. 2017.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Some remarks on the linguistic peculiarities and vocabulary of the Latin tabellae defixionum
Name in Czech Poznámky k jazykovým zvláštnostem a slovní zásobě latinských defixí
Authors URBANOVÁ, Daniela (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 19th International Colloquium on Latin Linguistics, 2017, Munich, 2017.
Other information
Original language English
Type of outcome Requested lectures
Field of Study 60203 Linguistics
Country of publisher Germany
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/17:00096579
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) latinské defixe; syntax jmenných seznamů; magická pravidla; zvláštnosti slovní zásoby
Keywords in English latin curse; syntax of name lists; magical rules; peculiarities of the vocabulary
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Changed: 3/4/2018 13:14.
Abstract
When interpreting defixiones, one has to take into account not only the Vulgar-Latin development or syntactic rules, but also specific cursing rules as well as author's education. All these factors, although often contradictory, may, at the same time, influence the final structure of a cursing text. As for the evidence of the noun nomen in defixiones, it is attested both in the sense of “name” and “person”. The former refers to gods and humans mostly known to the author, whereas the latter refers both to people known and unknown. Both meanings are also found in the texts influenced by legal language, even in the cases when the name of the culprit, is unknown - nomen furis. Finally, the combination of nomen and the Genitive of a proper name is probably due to misunderstanding the magical cursing guidelines.
Abstract (in Czech)
Při interpretaci defixí, je třeba brát v úvahu nejen vývoj lidové latiny a syntaktická pravidla, ale také speciální pravidla, která platí pro realizaci magického rituálu, stejně jako vzdělání autora. Všechny tyto faktory, které si navzájem často protiřečí mohou zároveň ovlivnit výslednou podobu textu kletby. Co se týče dokladů subst. nomen na defixích – je doloženo jak s významem “jméno”, tak také “osoba”. S významem jméno odkazuje k bohům i lidem převážně pisateli známým. Může znamenat “osoba” odkazuje-li k lidem známým i neznámým. Objevuje se s významem “jméno” nebo “osoba” v textech ovlivněných právním jazykem i v případě, že jde o neznámého zloděje nomen furis. V kombinaci s genitivem vlastního jména jde pravděpodobně o nepochopení proklínacího návodu.
Links
MUNI/A/1020/2016, interní kód MUName: Interdisciplinární zkoumání antických jazyků, jejich literatur a příslušných kultur – 2017 (Acronym: Staré filologie 2017)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 28/4/2024 18:22