Detailed Information on Publication Record
2017
K tematickej hierarchizácii ženskej postavy v prózach B. Slančíkovej-Timravy a K. Světlej
ŠVANDOVÁ, SimonaBasic information
Original name
K tematickej hierarchizácii ženskej postavy v prózach B. Slančíkovej-Timravy a K. Světlej
Name in Czech
K tématické hierarchizaci ženské postavy v prózach B. Slančíkovej-Timravy a K. Světlej
Name (in English)
The thematic hierarchy of the female characters of authors K. Světlá and B. Slančíková-Timrava.
Authors
ŠVANDOVÁ, Simona
Edition
Brno, Český a slovenský kulturní a politický prostor (vzájemnost ‒ nevzájemnost vstřícnost – rezistence ústup – expanze), p. 181-187, 2017
Publisher
Jan Sojnek – Galium
Other information
Language
Slovak
Type of outcome
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Field of Study
Literature, mass media, audio-visual activities
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Publication form
printed version "print"
Organization unit
Faculty of Arts
ISBN
978-80-906183-9-8
Keywords (in Czech)
hierarchy, ženská postava, konflikt
Keywords in English
hierarchy, woman charakter, confict
Tags
Reviewed
Změněno: 4/2/2018 09:43, Mgr. Pavel Pilch, Ph.D.
V originále
Štúdia sa zaoberá analýzou hierarchie ženských postáv autoriek K. Světlej a B. Slančíkovej- Timravy. V úvode charakterizujeme vstup autoriek do českej a slovenskej literatúry a ich prvotný záujem o ženu ako tematickú kategóriu postavy. Príspevok skúma prototypovo charakteristické ženské postavy, ktoré sú z hľadiska ich tematickej hierarchie v spoločnosti a mužovi rozdielne komponované. Všímame si ich rozdiely, týkajúce sa mravného konfliktu, ktorý (ne)riešia. Resp. v prípade K. Světlej ide o jeho naznačenie a riešenie, Timrava ho rieši svojskou iróniou. Kým v prípade K. Světlej ide o ženské postavy s prvkami idylickej glorifikácie, v prípade Timravy ide o sociálne vyostrenú kritiku ženskej postavy. Obe prozaičky vytvorili nadčasové diela pre súdobého recipienta.
In Czech
Studie se zabývá analýzou hierarchie ženských postav autorek K. Světlé a B. Slančíkovej-Timravy. V úvodu charakterizujeme vstup autorek do české a slovenské literatury a jejich prvotní zájem o ženu jako tematickou kategorii postavy. Příspěvek zkoumá prototypových charakteristické ženské postavy, které jsou z hlediska jejich tematické hierarchie ve společnosti a muži rozdílné komponovány. Všímáme si jejich rozdíly, týkající se mravního konfliktu, který (ne) řeší. Resp. v případě K. Světlé jde o jeho naznačení a řešení, Timrava ho řeší osobité ironií. Zatímco v případě K. Světlé jde o ženské postavy s prvky idylické glorifikace, v případě Timravy jde o sociální vyostřené kritiku ženské postavy. Obě prozaický vytvořili nadčasové díla pro soudobého recipienta.Štúdia se zabývá analýzou hierarchie ženských postav autorek K. Světlé a B. Slančíkovej-Timravy. V úvodu charakterizujeme vstup autorek do české a slovenské literatury a jejich prvotní zájem o ženu jako tematickou kategorii postavy. Příspěvek zkoumá prototypových charakteristické ženské postavy, které jsou z hlediska jejich tematické hierarchie ve společnosti a muži rozdílné komponovány. Všímáme si jejich rozdíly, týkající se mravního konfliktu, který (ne) řeší. Resp. v případě K. Světlé jde o jeho naznačení a řešení, Timrava ho řeší osobité ironií. Zatímco v případě K. Světlé jde o ženské postavy s prvky idylické glorifikace, v případě Timravy jde o sociální vyostřené kritiku ženské postavy. Obě prozaický vytvořili nadčasové díla pro soudobého recipienta.
In English
The study analyzes the hierarchy oft he female characters of authors K. Světlá and B. Slančíková-Timrava. In the introduction, we characterize the entry of the authors into Czech and Slovak literature and their initial interest in the woman as the thematic category oft he character. The paper studies the prototyp of typical woman character that is, from the point of ist thematic hierarchy in the society, differently composed than the character oft he man. We note their differences regarding the moral conflict which they may or may not desire to solve. While K. Světlá outlines the conflict and ist solution, Timrava solves the conflict with the irony common her. In the works of K. Světlá, the female characters are idyllically glorified. On the other hand, Timrava uses sharp social criticism against her female characters. Botho f the authors created timeless novels fort he contemporary reciepient.