HORÁKOVÁ, Martina. Inscribing Difference and Resistance. Indigenous Women’s Personal Non-fiction and Life Writing in Australia and North America. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita. 210 s. Spisy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, sv. 463. ISBN 978-80-210-8531-2. doi:10.5817/CZ.MUNI.M210-8531-2017. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Inscribing Difference and Resistance. Indigenous Women’s Personal Non-fiction and Life Writing in Australia and North America
Název česky Příběhy jinakosti a vzdoru. Nefiktivní a auto/biografická literatura domorodých autorek v Austrálii a Severní Americe
Autoři HORÁKOVÁ, Martina.
Vydání 1. vyd. Brno, 210 s. Spisy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, sv. 463, 2017.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Odborná kniha
Obor Písemnictví, masmedia, audiovize
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW Munishop Digitální knihovna FF MU
ISBN 978-80-210-8531-2
Doi 10.5817/CZ.MUNI.M210-8531-2017
Štítky Munipress
Bibliografie 212 záznamů
Změnil Změnila: PhDr. Lea Novotná, učo 110512. Změněno: 9. 8. 2018 11:10.
Anotace
Inscribing Difference and Resistance: Indigenous Women’s Personal Non-fiction and Life Writing in Australia and North America examines the ways in which Indigenous women’s non-fiction published in the 1990s contributed to theoretical articulations of Indigenous feminism and to a historiographic counter-discourse which has intervened into the dominant narratives of nation-building in settler colonies. Personal non-fiction and life writing by Native American authors Paula Gunn Allen and Anna Lee Walters (USA), by First Nations authors Lee Maracle and Shirley Sterling (Canada), and by Aboriginal authors Jackie Huggins and Doris Pilkington Garimara (Australia) are analyzed in detail to demonstrate how a hybrid writing style, combining scholarly criticism with auto/biography and fictionalized storytelling, is used to inscribe Indigenous women’s cultural difference, subjugated knowledges, transgenerational trauma from colonization, and resistance to forced assimilation.
Anotace česky
Kniha zkoumá, jak literárně-esejistická tvorba domorodých obyvatelek v USA, Kanadě a Austrálii, publikovaná v 90. letech 20. století, přispěla k formování teoretických východisek tzv. Indigenous feminism (indigenní či domorodý feminismus) a zároveň přispěla k přepsání dominantní historiografie v kontextu těchto osadnických kolonií. Rozbor textů Paully Gunn Allen a Anny Lee Walters z USA, Lee Maracle a Shirley Sterling z Kanady a Jackie Huggins a Doris Pilkington Garimara z Austrálie ukazuje, jak tyto autorky využívají hybridní, multi-žánrový styl, kombinující literární kritiku, historiografii, auto/biografické psaní a fikčně laděné příběhy, k literárnímu vyjádření své odlišné kulturní identity, transgeneračního traumatu z kolonizace a resistence vůči násilné asimilaci.
VytisknoutZobrazeno: 17. 4. 2024 01:49