ŠMÍD, Miroslav, Jan PETŘÍK, Karel SLAVÍČEK and Dalibor VŠIANSKÝ. Tyglík z objektu jordanovské kultury z rousínova-rousínovce (Crucible from feature of Jordanow Culture from Rousínov-Rousínovec). Pravěk NŘ. Brno, 2017, vol. 24, No 1, p. 9-22. ISSN 1211-8338.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Tyglík z objektu jordanovské kultury z rousínova-rousínovce
Name (in English) Crucible from feature of Jordanow Culture from Rousínov-Rousínovec
Authors ŠMÍD, Miroslav (203 Czech Republic, guarantor), Jan PETŘÍK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Karel SLAVÍČEK (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Dalibor VŠIANSKÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Pravěk NŘ, Brno, 2017, 1211-8338.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60102 Archaeology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14310/17:00096834
Organization unit Faculty of Science
Keywords (in Czech) Morava; časný eneolit; jordanovská kultura; tyglík; spektrální analýza
Keywords in English Morava; Initial Eneolithic; Jordanow Culture; crucible; spectral analysis
Tags NZ, rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Nicole Zrilić, učo 240776. Changed: 12/4/2018 17:31.
Abstract
V letech 2006 a 2009 byly realizovány na ploše cca 2 ha záchranné archeologické výzkumy v poloze Přední Lány na katastru Rousínovce, který je místní částí města Rousínova, okr. Vyškov, a to v souvislosti se zástavbou polohy objekty logistického centra. Detekované osídlení patří časnému eneolitu – kultura jordanovská a starému eneolitu – kultura nálevkovitých pohárů. Vůbec první doklady osídlení tohoto místa přinesly záchranné výzkumy realizované v letech 1985-1986 v trase dálnice D1. Celkem bylo zdokumentováno 80 objektů jmenovaných kultur. Příspěvek je věnován nálezu tyglíku v objektu jordanovské kultury, spolehlivě datovaného reprezentativní kolekcí keramiky ze závěrečné fáze moravského epilengyelu. Analýzou získané spektrum prvků se blíží spíše bronzu a je tedy otázkou, do jaké míry, a zda vůbec, mohly postdepozitní procesy ovlivnit množství zastoupených prvků.
Abstract (in English)
Between 2006 and 2009 rescue survey projects were carried out on approximately two hectares at the site locally known as Přední lán in the cadastre of the borough of Rousínovec, a part of the town of Rousínov, Vyškov county, due to the planned construction of a logistics centre. The evidence of settlement is attributed to the Initial Eneolithic (Jordanow Culture) and the Early Eneolithic (the Funnelbeaker Culture), respectively. The earliest evidence of settlement of this area was found thanks to rescue surveys during the construction of the D1 motorway between 1985 and 1986. A total of 80 features attributed to the aforementioned cultures were documented. The article deals with the discovery of a crucible in a Jordanow culture feature whose satisfactory dating was possible thanks to a set of pottery items attributed to the final stage of Moravian Epilengyel. The spectre of elements determined via an analysis is more indicative of bronze. Therefore, the question is to what extent (if at all) the processes taking place after the items were buried affected the presence of individual elements.
PrintDisplayed: 9/7/2024 11:40