MALATINCOVÁ, Tatiana and Marie KUŘÁTKOVÁ. Vliv časové struktury na odkládání studijních úkolů, sebeposuzovanou prokrastinaci a subjektivně prožívaný stres (The effect of time structure on delay of academic tasks, self-reported procrastination and subjective stress). Online. In Pitel, Lukáš. Sociálne procesy a osobnosť 2016: Zborník príspevkov. Bratislava: Ústav experimentálnej psychológie, Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, 2017, p. 336-345. ISBN 978-80-88910-55-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vliv časové struktury na odkládání studijních úkolů, sebeposuzovanou prokrastinaci a subjektivně prožívaný stres
Name (in English) The effect of time structure on delay of academic tasks, self-reported procrastination and subjective stress
Authors MALATINCOVÁ, Tatiana (703 Slovakia, guarantor, belonging to the institution) and Marie KUŘÁTKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Bratislava, Sociálne procesy a osobnosť 2016: Zborník príspevkov, p. 336-345, 10 pp. 2017.
Publisher Ústav experimentálnej psychológie, Centrum spoločenských a psychologických vied SAV
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50101 Psychology
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/17:00096992
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-88910-55-8
Keywords (in Czech) akademická prokrastinace; časová struktura; stres z odkládání
Keywords in English academic procrastination; time structure; delay; stress
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Tatiana Malatincová, Ph.D., učo 144942. Changed: 16/4/2018 13:47.
Abstract
Cílem studie bylo zjistit, jakým způsobem vnější časová struktura a struktura práce ovlivňují míru prokrastinace a subjektivní prožívání stresu. Předpokládali jsme, že vyšší struktura povede k nižší prokrastinaci a její prostřednictvím k nižšímu stresu. Studenti různých oborů (N = 450) vyplnili dotazník měřící akademickou prokrastinaci, vnímanou strukturu každodenního fungování a strukturu studia, a také formulář týkající se úkolů z posledního zkouškového období, včetně časových údajů o odkládání. Obě struktury slabě negativně korelovaly se skórem akademické prokrastinace a tento vztah byl převážně vysvětlen reálným odkládáním úkolů. Studenti s přísnější každodenní strukturou také udávali delší optimální čas na dokončení práce a vztah mezi odkládáním a subjektivním pocitem prokrastinace byl u nich silnější. V rozporu s očekáváním však byl vztah mezi strukturou a stresem z odkládání pozitivní, což naznačuje, že vnější struktura plní v seberegulaci poněkud ambivalentní roli.
Abstract (in English)
The present study explored the effects of time and task structure on procrastination and subjective stress. We expected that higher structure will lead to less procrastination and, subsequently, less stress. We asked students of various fields (N = 450) to complete measures of academic procrastination, perceived study structure and perceived daily structure, and a form regarding latest exams and written assignments, including temporal information on actual delay. Both types of structure had weak negative relationships with academic procrastination, which were mostly explained by task delay. Students with high daily structure also reported earlier optimum time to start working and showed stronger correlation between delay and subjective procrastination. Contrary to expectations, the relationship between structure and stress was positive, indicating that external structure plays a rather ambivalent role in self-regulation.
PrintDisplayed: 18/10/2024 03:11