Detailed Information on Publication Record
2017
Léčiva a lékové formy jako rizikové faktory pro zubní kaz
BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra and Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁBasic information
Original name
Léčiva a lékové formy jako rizikové faktory pro zubní kaz
Name (in English)
Drugs and dosage forms as risk factors for dental caries
Authors
BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Česká a slovenská farmacie, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2017, 1210-7816
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
30104 Pharmacology and pharmacy
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/00216224:14110/17:00095646
Organization unit
Faculty of Medicine
Keywords in English
dental caries; prevention; drug; dosage form; adverse effect
Tags
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 22/3/2018 15:03, Soňa Böhmová
V originále
Zubní kaz je multifaktoriální onemocnění, které i přes řadu preventivních opatření zůstává nejrozšířenější in- fekční chorobou na světě. Náchylnost nebo odolnost jedince k/proti zubnímu kazu je důsledkem interakce rizikových nebo ochranných faktorů, genetické predis- pozice, nevhodného životního stylu spojeného s úrovní vzdělání, behaviorálními a socioekonomickými faktory. Cílem přehledového článku je upozornit na rizika spo- jená s užíváním některých léčiv a lékových forem ve vztahu ke vzniku a rozvoji zubního kazu. Dle mechanis- mu působení v tomto procesu je lze rozdělit na ty, které 1. ovlivňují vývoj zubu a hlavně skloviny, 2. poškozují přímo nebo nepřímo strukturu zubu a/nebo 3. narušují protektivní schopnosti sliny a způsobují dysbiózu orální mikroflóry. V přehledu jsou pak zhodnoceny i současné možnosti terapie a prevence zubního kazu pomocí léčiv, potravinových doplňků a podpůrných prostředků. Závěr článku se věnuje doporučením pro předcházení nežádoucím účinkům farmakoterapie v dutině ústní, a to pomocí preventivních opatření a/nebo zvážení délky léč- by pro dosažení optimálního poměru mezi benefity a rizi- ky. Jelikož je téma publikace mezioborového charakteru, informace o prevenci v rámci zlepšení orálního zdraví v populaci mohou využít nejen farmaceuti, kteří by pri- márně měli na rizika spojená s farmakoterapií pacienty upozornit, ale také zubní lékaři, pediatři/praktičtí lékaři a široká veřejnost.
In English
Dental caries is a multifactorial disease which, despite a series of preventive measures, remains the most common infectious disease worldwide. Susceptibility or resistance to caries may be a result of the presence of risk or protective factors, genetic predisposition, inappropriate lifestyle associated with education, behavioural and socioeconomic factors. The aim of this review is to highlight the risks associated with the use of some drugs and dosage forms in relation to the formation and development of dental caries. Drugs are classified by the mechanism of their action in this process, into those that i) influence the tooth development, especially enamel, ii) directly or indirectly damage the tooth structure and/or iii) disrupt the protective function of saliva, causing oral microflora dysbiosis. The review article assesses the current possibilities in the treatment and prevention of dental caries using drugs, dietary supplements and supporting measures. The conclusion of the study deals with recommendations for prevention of adverse effects of drug therapy in the oral cavity, through preventive measures and/or by considering the duration of the treatment to achieve an optimal balance between benefits and risks. Since the topic of the study is of an interdisciplinary character, information on prevention within the oral health improvement in the population can be used not only by pharmacists, who should primarily warn patients about the risks associated with pharmacotherapy, but also dentists, paediatricians/ general practitioners and the public.
Links
NV17-30439A, research and development project |
| ||
ROZV/24/LF/2016, interní kód MU |
|