LEISSEROVÁ, Eliška and Klára NÁDASKÁ. Prilozi o narodnoj kulturi moravskih Hrvata (Contributions on the folks culture of the Croats from Moravia). Zbornik Janković. Daruvar: Ogranak Matice hrvatske Daruvar, 2017, vol. 2, No 2, p. 33-43. ISSN 1849-6873.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Prilozi o narodnoj kulturi moravskih Hrvata
Name in Czech Příspěvek k lidové kultuře moravských Chorvatů
Name (in English) Contributions on the folks culture of the Croats from Moravia
Authors LEISSEROVÁ, Eliška (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Klára NÁDASKÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Zbornik Janković, Daruvar, Ogranak Matice hrvatske Daruvar, 2017, 1849-6873.
Other information
Original language Croatian
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50404 Antropology, ethnology
Country of publisher Croatia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/17:00097310
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) moravští Chorvati, revitalizace lidové kultury, Kiritof
Keywords in English Croats from Moravia; revitalization of folk culture; Kiritof
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Eva Chovancová, učo 112294. Changed: 16/3/2018 10:29.
Abstract
Moravski Hrvati pripadaju etničkoj manjini koja je sve do prisilnog raseljavanja nakon Drugoga svjetskog rata sačuvala autohtonu narodnu kulturu prvenstveno u trima mjestima u južnoj Moravskoj. Poimence je riječ o mjestima Jevišovka, Dobré Pole i Nový Přerov. Cilj članka jest predstaviti ne samo osnovne pojave tradicijske narodne kulture, nego i dati uvodni pregled literature i izvora o proučavanoj problematici. Od materijalne kulture razmatraju se prvenstveno bogato urešena nošnja, specifična agrarna kultura i narodno graditeljstvo. Kod nematerijalne kulture to su među ostalim narodni običaji, ples i pjesme. U zaključku je opisana pučka svečanost moravskih Hrvata nazivana Kiritof. Održavanje svečanosti bilo je nakon raseljavanja stanovništva po cijeloj tadašnjoj Čehoslovačkoj isprekidano, a revitalizirano postupno tek nakon 1989. godine. I dan-danas dolazi do inovacija unutar Kiritofa, u koji se uključuju ne samo folkloristi, nego i potomci raseljenih moravskih Hrvata.
Abstract (in Czech)
Cílem předkládaného příspěvku bylo seznámení s lidovou kulturou moravských Charvátů. Moravští Charváti patří k etnické minoritě, která si až do tzv. vnitřního odsunu po druhé světové válce zachovala autochtonní lidovou kulturu především ve třech obcích na jižní Moravě. Jmenovitě se jedná o obce Jevišovku, Dobré Pole a Nový Přerov. Z materiální kultury byl zmíněn především bohatě zdobený lidový oděv, agrární kulturu byla zdůrazněna pěstováním vinné révy a lidovým stavitelstvím. Z nemateriální kultury jde mimo jiné o lidové zvyky a obyčeje, tanec a písně. Na závěr byly popsány současné hody moravských Charvátů nazývané Kiritof. Konání hodů bylo po rozsídlení obyvatel po celém tehdejším Československu zpřetrháno a revitalizovány jsou postupně až po roce 1989. Dodnes dochází k inovacím v rámci Kiritofu, do kterého se zapojují nejen folkloristé, ale taktéž potomci rozsídlených moravských Charvátů.
Abstract (in English)
The purpose of this article is to get to know the folk culture of the Moravian Çroats. These Croats belong to the ethnic minority which kept its native folks culture right up to the forced dispersion after World War II in three places of South Moravia. Namely, those places are Jevišovka, Dobré Pole and Nový Přerov. Out of material culture, they mention the richly ornamented garments first and foremost; agriculture is explained by way of vines and folk construction. Out of immaterial culture, we have folk traditions,dancing and songs, among other things. The conclusion describes the folk ceremony of the Moravian Croats called Kiritof. This ceremony was abandoned after the dispersion of the population all around Czechoslovakia of the time and it was revitalized only after 1989. Kiritof is still being innovated to this day by not only folklore specialists but also the descendants of the dispersed Moravian Croats.
PrintDisplayed: 8/7/2024 08:54