LENHARTOVÁ, Zuzana, Jana OBROVSKÁ and Lenka SLEPIČKOVÁ. Jak rozpoznat "dobrou praxi": Přehled používaných praxí v práci s dětmi a rodinami se sociálním znevýhodněním v ČR a ve světě (How to recognize a „good practice“? Inventory of practices used in the education of socially disadvantaged children and their families in the Czech Republic and Europe). In 25. konference ČAPV: "Vliv technologií v oblasti vzdělávání a pedagogického výzkumu." 13.9.-14.9.2017 v Hradci Králové na PDF UHK. 2017.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Jak rozpoznat "dobrou praxi": Přehled používaných praxí v práci s dětmi a rodinami se sociálním znevýhodněním v ČR a ve světě
Name in Czech Jak rozpoznat "dobrou praxi": Přehled používaných praxí v práci s dětmi a rodinami se sociálním znevýhodněním v ČR a ve světě
Name (in English) How to recognize a „good practice“? Inventory of practices used in the education of socially disadvantaged children and their families in the Czech Republic and Europe
Authors LENHARTOVÁ, Zuzana (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jana OBROVSKÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Lenka SLEPIČKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 25. konference ČAPV: "Vliv technologií v oblasti vzdělávání a pedagogického výzkumu." 13.9.-14.9.2017 v Hradci Králové na PDF UHK, 2017.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/17:00102084
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) vzdělávací programy; sociální programy; sociální znevýhodnění; vzdělávání; děti; rodina
Keywords in English educational programmes; social programmes; social disadvantage; education; children; family
Changed by Changed by: Mgr. Jana Obrovská, Ph.D., učo 143665. Changed: 2/4/2019 17:13.
Abstract
Ačkoliv je vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí považováno za klíčový nástroj v boji se sociálními nerovnostmi, společensko-vědní výzkum české provenience v oblasti předškolního i základního vzdělávání dlouhodobě prokazuje, že vzdělávací systém může nerovnosti značně konzervovat a sociální znevýhodnění spíše reprodukovat (Ivatts et. al. 2015; Gabal, Čada 2010). V České republice se v posledních třech dekádách vyvíjejí nejrůznější projekty či programy na podporu vzdělávání sociálně znevýhodněných žáků, iniciované jak v oblasti neziskového sektoru, tak na zakázku státních orgánů. Kritéria pro hodnocení těchto programů však nejsou vždy jasná, stejně jako není zřejmé, podle jakých indikátorů by bylo možné určit úspěšné a plošněji fungující praxe. Příspěvek navazuje na aktuálně řešený mezinárodní projekt „Inkluzivní vzdělávání a sociální podpora v překonávání nerovností ve společnosti“ (ISOTIS), podpořený Evropskou Unií ve schématu Horizon 2020. Na základě fokusních skupin s praktikujícími experty působícími v českém prostředí (budou realizovány v květnu tohoto roku) příspěvek představí přehled programů, nástrojů a praxí v oblasti vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí a práce se sociálně vyloučenými rodinami, které jsou obecně považovány za úspěšné a zároveň nabídne expertní pohled na kritéria jejich úspěšnosti. Tyto popsané praxe budou srovnány s úspěšnými praxemi v zahraničí, které budou identifikovány v návaznosti na fokusní skupinu (bude realizována v červnu tohoto roku) s praktiky, tvůrci politik a akademiky z různých evropských zemí. Příspěvek se bude soustředit také na rovinu metodologickou, zejména na to, jak identifikovat a evaluovat dobré praxe a zda je možné stanovit trans-kulturně aplikovatelná kritéria. Příspěvek vyjde z dat ze dvou expertních fokusních skupin (jedné české a druhé evropské), které budou realizovány v květnu a červnu letošního roku 2017.
Abstract (in English)
Although the education of socially disadvantaged children is widely considered to be a crucial weapon against social inequalities, social science research in the subject of preschool as well as basic-school education proves that Czech educational system can significantly reproduce social disadvantages (Ivatts et. al. 2015; Gabal, Čada 2010). In last three decades, diverse educational programmes and projects for support of socially disadvantaged children initiated by NGOs as well as state authorities were developed in the Czech Republic. However, the evaluative criteria indicating the successful practices are always not very clear. Paper will be based on data from two expert focus groups (one national, the other European), that will be organized in May and June 2017. The participants will represent organizations focusing on educational programmes for socially disadvantaged children or families, as well as the other stakeholders, teachers, politicians etc. The main aim of the focus groups is to identify good practice in this field within both national and international context. This paper draws from a currently ongoing international project Inclusive Education and Social Support to Tackle Inequalities in Society,” supported by European Union in Horizon 2020 scheme. The paper will be based on data that will be gathered during May and June 2017.
Links
727069, interní kód MUName: ISOTIS - Inclusive Education and Social Support to Tackle Inequalities in Society (Acronym: ISOTIS)
Investor: European Union, ISOTIS - Inclusive Education and Social Support to Tackle Inequalities in Society, Europe in a changing world - inclusive, innovative and reflective Societies (Societal Challenges)
PrintDisplayed: 17/6/2024 08:01