k 2017

Lithic projectiles and other chipped lithic industry of Nitra Culture. Gender and technology

KAŇÁKOVÁ HLADÍKOVÁ, Ludmila and Jozef BÁTORA

Basic information

Original name

Lithic projectiles and other chipped lithic industry of Nitra Culture. Gender and technology

Name in Czech

Kamenné projektily a ostatní štípaná industrie Nitranské kultury. Gender a technologie

Authors

KAŇÁKOVÁ HLADÍKOVÁ, Ludmila (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Jozef BÁTORA (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

Frühbronzezeit in Mitteleuropa. Tagung der 25. internationalen Konferenz, Mistelbach, 10-13 October 2017, 2017

Other information

Language

English

Type of outcome

Prezentace na konferencích

Field of Study

60102 Archaeology

Country of publisher

Austria

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14210/17:00095074

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

starší doba bronzová; Nitranská kultura; kamenná industrie

Keywords in English

Early Bronze Age; Nitra Culture; lithics

Tags

International impact

Abstract

V originále

Roots of socially stratified society of advanced Bronze Age of central Europe come from turbulent changes at the end of Eneolithic and at Early Bronze Age period. Nitra Culture is important element in this process. Lithic industry significance is unjustly overshadowed by copper and bronze objects attractiveness and by its evident potential to reflect personal representation, in these special periods. Lithic industry found in large cemeteries of Nitra culture in last century, is re-analysed by combination of new methods and approaches. New information regarding lithics operation and life cycle, interconnected with age and gender, are find out. Previously unidentified types of tools or whole toolkits, or wide range of semi-products reflecting production processes and distribution of this knowledge and practice in population, are identified newly. Analysis of the most attractive tool of Nitra culture lithics – the projectiles – is included in our multifocal research. Two largest collections of Nitra culture lithics, i.e. Mýtná Nová Ves and Holešov – Zdražilovska, are compared. This comparison brings more information regarding regional differences of reflections of social structure, tradition and production practice.

In Czech

Kořeny sociálně stratifikované společnosti rozvinuté doby bronzové střední Evropy vychází z turbulentního vývoje závěru eneolitu a časné doby bronzové. Nitranská kultura je významným elementem v tomto procesu. Význam kamenné štípané industrie je v těchto mimořádných obdobích poněkud neprávem zastíněn rozvíjejícím se uplatněním nejprve měděných a vzápětí bronzových výrobků a jejich apriorního potenciálu reflektovat společenské postavení svých nositelů. Kamenná industrie pocházející z rozsáhlých pohřebišť nitranské kultury zkoumaných v minulém století je nyní re-analyzována pomocí kombinace moderních metod a přístupů. Nové vyhodnocení přináší nové informace o operování s kamennou surovinou v různých fázích jejího životního cyklu, v souvislostech s věkovými skupinami i pohlavím zemřelých. Jsou identifikovány dříve nerozpoznané typy nástrojů i celé toolkity, stejně jako řada polotovarů, které svědčí o výrobních postupech i rozšíření těchto znalostí a zkušeností v populaci. Součástí komplexního výzkumu je i nové studium nejatraktivnějšího morfotypu kamenné industrie nitranské kultury – kamenného projektilu a jeho praktického uplatnění. Komparovány jsou dva nejrozsáhlejší soubory z pohřebišť nitranské kultury, tj. Mýtná Nová Ves a Holešov – Zdražilovska. Tato komparace skýtá další informace o regionálních odlišnostech odrazů sociální struktury, tradic i výrobních praxí.

Links

GA17-11425S, research and development project
Name: Role lukostřelce v procesech vertikální stratifikace středoevropských společností na prahu doby bronzové. Traseologie, balistika, operační řetězce.
Investor: Czech Science Foundation

Files attached

Kanakova_Batora_Lithic_projectiles.pdf
Request the author's version of the file